• Odbierz prezent
Zadłużenie Stanów Zjednoczonych nie było tak duże od drugiej wojny światowej! Oto kluczowe czynniki dla notowań metali i spółek technologicznych - komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka
fot. freepik.com

25 lutego popyt na aukcji 7-letnich obligacji amerykańskich był zbyt mały, co przełożyło się na jedną z trzech największych korekt na giełdzie w tym roku. Złoto również negatywnie zareagowało i w siedmiu kolejnych dniach straciło na wartości ponad 100 dolarów.


Chciałbyś zacząć spekulować na rynkach? Potrzebne konto handlowe założysz w TeleTrade klikając w przycisk poniżej

                                                                                           konto handlowe forex TeleTrade czy warto

Załóż konto handlowe

Więcej szczegółów na temat TeleTrade znajdziesz w tym artykule.


 

Zadłużenie Stanów Zjednoczonych w relacji do PKB nie było tak duże od drugiej wojny światowej

Rosnący dług będzie finansowany obligacjami, na które w ostatnich czasie brakuje popytu. Rosnące ryzyko wyższej inflacji zniechęca inwestorów do kupna obligacji przy obecnej rentowności, dlatego też wolą poczekać na wyższe odsetki. 10- letnie obligacje są ważnym benchamarkiem dla wszystkich kredytobiorców, ponieważ wpływają na oprocentowanie kredytów hipotecznych oraz samochodowych. Brak kupujących może dalej podnosić rentowności obligacji, do momentu aż oprocentowanie stanie się atrakcyjne.

Od stycznia rentowności 10-letnich obligacji rosną w oczekiwaniu na wyższą inflację (i ożywienie gospodarcze) co przekłada się na niższe ceny obligacji

Dla funduszy hedgingowych pojawiły się idealne warunki do krótkiej sprzedaży na obligacjach, co w konsekwencji doprowadziło do ekstremalnych warunków na rynku repo. W ubiegły czwartek (4 marca) koszt pożyczenia 10-letnich obligacji na rynku repo był negatywny i osiągnął poziom -4,25%, czyli najniższy poziom od połowy marca 2020 roku. Ujemna stopa oznacza, że niektórzy uczestnicy rynku byli skłonni zapłacić ujemne odsetki za pożyczenie obligacji. W poniedziałek średnia stopa repo dla 10-letnich obligacji wyniosła -2,91%. Ujemna stopa repo może odzwierciedlać niepewność co do tego, jak długo Rezerwa Federalna może utrzymać luźną politykę monetarną. Fundusze hedgingowe oraz inne instytucje pożyczają obligacje na rynku repo z założeniem, że odkupią obligacje później, po niższych cenach (a na różnicy zarobią). Stosowanie krótkiej sprzedaży na obligacjach może być zabójcze dla całej gospodarki Stanów Zjednoczonych.

Tak długo, jak rentowności 10-letnich obligacji nie będą korzystne dla inwestorów,

tak długo może się utrzymywać wzrost oprocentowania i spadek cen. Dzisiaj po godzinie 19:00 dostaniemy odpowiedź na pytanie, czy obecne rentowności są już korzystne, czy rynek będzie oczekiwał wyższego oprocentowania. Brak odpowiedniego popytu może doprowadzić do kolejnego skoku rentowności, co może mieć negatywne odbicie dla rynku akcji i metali i na odwrót- odpowiedni popyt może być ulgą dla metali i amerykańskich spółek technologicznych.

Nota prawna


Bartłomiej Chomka

Główny analityk TeleTrade. Z wykształcenia ekonomista. Trader z ponad 10-letnim doświadczeniem zdobytym na rynku walutowym oraz w firmach proptradingowych. Autor licznych wywiadów, artykułów eksperckich oraz komentarzy rynkowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk