• Odbierz prezent
Zachodnie giełdy na stabilnych poziomach. Kurs euro zyskuje do dolara. Funt słabnie

Zachodnie giełdy na stabilnych poziomach rozpoczynają piątkowy handel. Czynnikiem ryzyka jest ewentualne weto Hiszpanii w sprawie Brexitu - podają maklerzy.

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

 

Kontrakty na indeksy w USA zniżkują po 0,3-0,4 proc., co sugeruje słabsze rozpoczęcie sesji po wolnym w Dniu Dziękczynienia.

 

Spadki widoczne są w piątek na tych giełdach w Azji, które działają.

 

Na giełdach w Europie zyskują banki, ale "równoważą" te zwyżki spadające kursy akcji spółek wydobywczych.

 

Zainteresowanie rynków w dalszym ciągu budzi Brexit.

 

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował w czwartek, że projekt deklaracji politycznej na temat przyszłych relacji między UE i Wielką Brytanią po wyjściu tego kraju ze Wspólnoty został uzgodniony na poziomie negocjatorów i wstępnie poparty na poziomie politycznym.

 

Tekst został przesłany do 27 krajów członkowskich, kiedy szef KE Jean Claude-Juncker przekazał mu informację na temat osiągniętego porozumienia. W niedzielę tekst deklaracji mają zatwierdzić szefowie państw i rządów unijnej "27".

 

Tymczasem premier Hiszpanii Pedro Sanchez zapowiedział szefowej brytyjskiego rządu, że Madryt zawetuje umowę między UE a Wielką Brytanią w sprawie warunków Brexitu. Domaga się on wcześniejszego, bilateralnego porozumienia z Londynem dotyczącego Gibraltaru.

 

Według dziennika “La Vanguardia”, w nocy ze środy na czwartek Sanchez miał wyjaśnić May, że głównym powodem sprzeciwu Madrytu wobec umowy o Brexicie jest brak osobnego hiszpańsko-brytyjskiego porozumienia w sprawie Gibraltaru. Do tego terytorium, należącego do Wielkiej Brytanii od 1713 r., roszczenia zgłasza Hiszpania.

 

Na rynku walutowym euro zyskuje 0,2 proc. do 1,1384 USD. Brytyjski funt słabnie o 0,1 proc. do 1,2778 USD, po zwyżce w czwartek o 0,8 proc.

 

Spadają notowania Bitcoina - od początku tego tygodnia to już zniżka o ponad 20 proc.

 

Ropa na NYMEX tanieje o 2,5 proc. do 53,30 USD za baryłkę.

 

Miedź na LME w Londynie tanieje o 0,9 proc. do 6.235,00 USD za tonę.

 

Złoto traci 0,4 proc. do 1.226,04 USD za funt.

 

Poniżej indeksy w Europie - godz. 09.25

 

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3131,17 0,14
DAX Niemcy 11148,08 0,09
FTSE 100 W.Brytania 6963,70 0,05
CAC 40 Francja 4945,98 0,16
IBEX 35 Hiszpania 8923,30 0,19
FTSE MIB Włochy 18692,86 0,48

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk