• Odbierz prezent
"Za trzy tygodnie górnicy mogą nie mieć do czego wracać". Związkowcy PGG nie zgadzają się na wstrzymanie wydobycia

Górnicza Solidarność stanowczo sprzeciwia się ogłoszonemu w poniedziałek przez ministra Jacka Sasina całkowitemu wstrzymaniu wydobycia w dwunastu kopalniach, w których nie udało się opanować sytuacji związanej z epidemią koronawirusa. Wg górniczych związkowców pełne wstrzymanie prac w kopalniach na trzy tygodnie doprowadzi nie tylko do wielomilionowych strat, ale przede wszystkim do tego, że górnicy „mogą nie mieć do czego wracać.

 

Ministerstwo Aktywów Państwowych ogłosiło, że od wtorku na okres trzech tygodni całkowicie zawieszone zostanie wydobycie węgla w dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz w dziesięciu zakładach Polskiej Grupy Górniczej. Powodem jest wysoka liczba górników zarażonych koronawirusem w dwunastu zakładach i chęć przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa.

Minister Jacek Sasin zapewnił, że na czas wypłacania świadczenia postojowego górnicy otrzymają pełną wysokość wynagrodzenia.

 

W kilka godzin po ogłoszeniu zawieszenia wydobycia w dwunastu kopalniach swoje oficjalne stanowisko przedstawili związkowcy z PGG. Solidarność przeciwstawia się decyzji, zwracając uwagę na straty finansowe, które wynikną z wstrzymania produkcji. Wg związkowców może być to ponad 500 mln złotych strat dla samej PGG. W oficjalnym oświadczeniu można również przeczytać: Każdy, kto ma elementarną wiedzę na temat funkcjonowania kopalń węgla kamiennego, wie, że tego typu zakładów nie można zatrzymać z dnia na dzień bez odpowiedniego zabezpieczenia technologicznego. Co więcej, żeby górnicy po tak długiej przerwie mieli do czego wracać, kopalnia musi działać co najmniej na 50 % swoich mocy. Solidarność krytykuje również decyzję wstrzymania  wydobycia w kopalniach PGG, w których nie wykryto zarażeń koronawirusem (Piast, Rydułtowy, Chwałowice, Pokój, Wesoła i Wujek).

Związkowcy zwracają uwagę, że podczas spotkania zarządu PGG z Solidarnością, które odbyło się w niedzielę, nie wypracowano żadnego porozumienia w sprawie wstrzymania pracy kopalń.

 

JSW zakończyło poniedziałkową sesję z ponad 9% stratą, na kursie 19,2000 PLN.

Czytaj także: JSW i PGG zamykają swoje kopalnie z powodu koronawirusa. Kurs JSW mocno w dół

Minister aktywów Państwowych Jacek Sasin poinformował o czasowym wstrzymaniu wydobycia w kopalniach należących do notowanej na giełdzie Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Polskiej Grupy Górniczej. Decyzja jest związana z sytuacją epidemiczną w zakładach, której w ostatnich tygodniach nie udało się o.. Czytaj
JSW i PGG zamykają swoje kopalnie z powodu koronawirusa. Kurs JSW mocno w dół


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk