• Odbierz prezent
Za niska cena za prąd z morskich wiatraków
fot. freepik.com

Cena energii elektrycznej wytwarzanej w morskich farmach wiatrowych, zaproponowana w rozporządzeniu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, nie pozwoli na pokrycie ujemnego salda wszystkich projektów w pierwszej fazie ich realizacji i wyklucza efektywne wsparcie projektów o mniej korzystnych parametrach ekonomicznych oraz uwarunkowaniach technicznych – ostrzega Konfederacja Lewiatan.

W rozporządzeniu znalazła się maksymalna cena za energię wytworzoną w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzoną do sieci. Inwestorzy czekali na nią, ponieważ określa opłacalność wartych kilkadziesiąt miliardów złotych inwestycji.

Za niska cena za prąd z morskich wiatraków - 1

- Z zadowoleniem przyjęliśmy opublikowanie projektu rozporządzenia kluczowego dla inwestorów realizujących projekty offshore. Biorąc pod uwagę, że polski rynek offshore dopiero się kształtuje i ma wspomagać Polskę w osiągnięciu m.in. określonych w „Polityce energetycznej Polski do 2040 r.” celów offshore i OZE, uważamy, iż cena maksymalna energii powinna dać komfort realizacji wszystkich projektów zakwalifikowanych do fazy pierwszej - mówi Katarzyna Balcerowicz, ekspertka w departamencie energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

Projekt stanowi także istotny sygnał dla wszystkich przedsiębiorstw z łańcucha dostaw. Niestety, przyjęcie ceny maksymalnej na zaproponowanym poziomie może sprawić, że inwestorzy kierując się wymuszoną, a nie obiektywnie uzasadnioną potrzebą obniżania kosztów realizacji inwestycji nie będą w stanie w pełni wykorzystać potencjału krajowego przemysłu offshore, który jest w początkowej fazie rozwoju.


Konfederacja Lewiatan

Konfederacja Lewiatan – organizacja pozarządowa utworzona w styczniu 1999, reprezentująca interesy polskich przedsiębiorców prywatnych. Funkcję prezydenta konfederacji od 2019 pełni Maciej Witucki. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk