• Odbierz prezent
Z przedmieść Bukaresztu na salony przy Wall Street. IPO UiPath

Historia 'od zera na główny giełdowy parkiet w Nowym Jorku' znalazła swój finał w środowe popołudnie. Debiut rumuńskiego dewelopera oprogramowania UiPath okazał się pełnym sukcesem. W ramach IPO UiPath (PATH), którego oprogramowanie pomaga automatyzować podstawowe i powtarzalne zadania biurowe, sprzedał 23,9 miliona akcji po 56 USD - powyżej wcześniejszych szacunków 52 do 54 USD, pozyskując w ten sposób 1,34 miliarda USD. kurs zamknął się ze wzrostem o 23% po 69 USD, co dało firmie wartość rynkową prawie 36 miliardów USD. Tym samym firma założona przez rumuńskich przedsiębiorców Daniela Dinesa i Mariusa Tîrcă, której początki sięgają połowy lat 2000. z siedzibą na przedmieściach Bukaresztu (wówczas jako DeskOver), dołączyła do długiej listy firm zajmujących się oprogramowaniem w chmurze, zajmując od razu miejsce w czołówce.

Głównym produktem firmy jest platforma chmurowa zawierająca narzędzia automatyzujące powtarzalne zadania przetwarzane w korporacjach, zwykle wykonywanych przez ludzi, w obszarach takich jak księgowość czy kadry, a także umożliwiająca koordynację z systemami sztucznej inteligencji w celu uproszczenia powtarzalnych zadań front office, w tym zarządzania obsługą klienta.

Dziś UiPath, który posługuje się tą nazwą od 2015 roku, ma już siedzibę w Stanach Zjednoczonych w Nowym Jorku, ponieważ tu znajdują się najwięksi klienci, spośród puli 7968 obsługiwanych podmiotów (stan na 31 stycznia br). Odbiorcami usług firmy są m.in. takie poważne korporacje jak Adobe, Chipotle Mexican Grill, CrowdStrike, Uber czy CVS Health. Ponadto firma jest obecna w blisko 30 krajach, obsługując biura m.in. w Londynie, Paryżu, Singapurze, Waszyngtonie czy Tokio. Około jedna czwarta z 2863 pełnoetatowych pracowników firmy nadal pracuje w Bukareszcie.

Nie byłoby tego dynamicznego rozwoju, gdyby nie regularne rundy prywatnego finansowania i poszerzanie akcjonariatu o kolejnych inwestorów. Ostatnia taka transakcja miała miejsce 1 lutego, gdy do kasy firmy wpłynęło 750 milionów USD, wyceniając spółkę byłego inżyniera z Microsoftu, Daniela Dinesa na 35 miliardów USD.

Po IPO Dines jest największym akcjonariuszem swojej firmy z pakietem 110 milionów akcji, wartych ponad 7 miliardów USD, co czyni go najbogatszym obywatelem swojego kraju.

Wiele wskazuje na to, że usługa dostarczana przez UiPath jest doceniana przez obecnych klentów, na co wskazuje współczynnik konwersji klientów i zachęcania ich do zwiększania wydatków na produkt. W ostatnim roku podatkowym firma odnotowała wskaźnik utrzymania przychodów na poziomie 145%, co oznacza, że przeciętny klient zwiekszył wydatki o niemal połowę w stosunku rok do roku.

Według prospektu w ostatnim roku podatkowym zakońcoznym 31 stycznia 2021 roku UiPath odnotował przychody w wysokości 607,6 miliona USD, czyli o 81% więcej niż rok wcześniej, wykazując jednoczesnie stratę netto w kwocie 92,4 miliona USD, co stanowi znaczną poprawę w stosunku do 0,5 miliarda strat rok wcześniej.

UiPath to pierwsza firma z rumuńskim paszportem notowana na nowojorskim parkiecie.

Patryk Chyła

https://www.paszport.ws//z-przedmie%C5%9B%C4%87-bukaresztu-na-salony-przy-wall-street-ipo-uipath

 


Paszport do Wall Street

Paszport do Wall Street (PWS) dostarcza do Polski wiadomości i informacje o amerykańskim rynku giełdowym. Naszym celem jest świadczenie usług oraz służenie wiedzą i doświadczeniem zdolnym polskim inwestorom, którzy chcieliby inwestować na Wall Street.  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk