• Odbierz prezent
Petrolinvest KNF
Z artykułu dowiesz się:

- o możliwości przejścia Petrolinvest z głównego rynku GPW na NewConnect
- o decyzji KNF w sprawie Petrolinvest
- o kursie akcji Spółki

Czy New Connect to szansa na rozwój spółki? W większości przypadków tak. Trudno jednak mówić o tym w przypadku Petrolinvest, spółki notowanej dotąd na rynku głównym GPW. Spółka nosi się jednak z zamiarem wejścia na NewConnect.

 

Krok w tył?

1 czerwca, informowaliśmy o tym, że Petrolinvest może ubiegać się o wprowadzenie swoich akcji na NewConnect. Wczorajsze Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki podjęło decyzję o udzieleniu zgody na ubieganie się przez Spółkę o dopuszczenie i wprowadzenie do obrotu na rynku NewConnect, wszystkich zdematerializowanych akcji Spółki.

Jak można przeczytać w Uchwale nr 5 Walnego Zgromadzenia: "Zgoda obejmuje również możliwość zmiany rynku notowań z rynku regulowanego podstawowego prowadzonego przez Giełdę Papierów Wartościowych SA w Warszawie na alternatywny system obrotu – rynek NewConnect organizowany przez Giełdę Papierów Wartościowych SA w Warszawie".

Pełną treść uchwały można znaleźć w załączniku do raportu 31/2017.

 

Powody tej zaskakującej decyzji

Zazwyczaj, gdy Spółka zamierza wejść na NewConnect, jest to dla niej zwiększenie prestiżu oraz szansa na pozyskanie nowego kapitału. Petrolinvest miałby jednak wejść na ten rynek, przechodząc z tzw. "Dużego Parkietu". Kierunek jest zazwyczaj odwrotny. NewConnect stanowi raczej przedsionek głównego rynku GPW.

Spółka jest jednak w trudnym położeniu. Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała o wykluczeniu akcji Spółki z obrotu. Petrolinvest S.A. postanowiła w związku z tym dochodzić swoich praw przed sądem. Jednak, w związku z faktem, że sam fakt skierowania sprawy do sądu nie wstrzymuje wykonania decyzji, w związku z czym ostatnim dniem notowania akcji Spółki na GPW powinien być 28 czerwca 2017 r.

Chcąc więc pozostać na rynku publicznym, Spółka może próbować ubiegać się o wejście na NewConnect. Wydaje się jednak, że byłby to krok wstecz. Ponadto, GPW z pewnością zastanowi się nie dwa, a nawet trzy razy zanim dopuści na jeden z rynków Spółkę, którą dopiero co wyrzucono z innego.

 

Co na to inwestorzy?

Kurs akcji Petrolinvest traci około 6% tuż po 10:00.

  Kurs akcji Petrolinvest 1d - 27-06-2017

 

Inwestorzy są najwyraźniej sceptyczni wobec pomysłu wejścia Spółki na NewConnect.

 

Kurs akcji Petrolinvest 3m - 27-06-2017

 

Kurs akcji Spółki jest wielokrotnie niższy niż przed ogłoszeniem decyzji KNF.

 

(źródło grafiki głównej: pixabay.com)


Kamil Marszycki

Analityk finansowy specjalizujący się w rynkach akcyjnych. Zainteresowany finansami behawioralnymi i wpływem rachunkowości na wycenę spółek. Wyznaje zasadę głoszącą, że nawet w najgorszych sytuacjach można odnaleźć perspektywę osiągnięcia sukcesu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk