KGHM to szósty producent miedzi elektrolitycznej i drugi producent srebra na świecie. Grupa produkuje również m.in. złoto, ołów, kwas siarkowy i sól kamienną. KGHM jest jednym z czołowych polskich eksporterów. Zatem kurs i kondycja KGHM będą zależały m. in. od kursu miedzi i srebra. A te jak się zaraz okaże są w trakcie niesamowitego rajdu wzrostowego. Co może czekać akcje KGHM w najbliższej przyszłości?
Ceny miedzi w wyniku pandemii i zagrożenia rozwoju gospodarczego spadły w marcu 2020 do poziomów niewidzianych od 2016 roku. Po osiągnieciu minimum w okolicach 2 USD rozpoczęły rajd wzrostowy, który trwa do dziś. Kluczowy był poziom oporu na poziomie 2.96, który w okresie luty-kwiecień 2019 skutecznie wyhamował dalsze wzrosty i potem trend spadkowy był kontynuowany. Kolejny atak na te poziomy miał miejsce w lipcu tego roku, ale popyt nie zdołał ich pokonać „z marszu”. Po niewielkiej korekcie doszło do ich wybicia i teraz stanowią one poziom wsparcia. Jeśli poziom ten zostanie utrzymany, wzrosty mają potencjał nawet do okolic 3.30 czyli maksimów z 2017 i 2018 roku.
Wykres 1. Kontrakty na miedź Copper Mini, interwał dzienny
O srebrze napisano już wiele. Trend wzrostowy trwa od marca 2020. Obecnie kurs trwa w konsolidacji, która przypomina formację trójkąta. Statystycznie częściej dochodzi z niej do wybicia górą. Kolejne poziomy oporu (niewidoczne na wykresie) to okolice 32$ i potem 35$. Dalsze wzrosty na srebrze oczywiście wspierałyby naszego miedziaka. Scenariusz mniej prawdopodobny to wybicie dołem z trójkąta. Wtedy dobra strefa do kupna srebra byłaby na poziomie ok. 19-20$ za uncję. Znajdują się tam opory z końca 2019 i początku 2020, które teraz mogą zadziałać jako strefa akumulacji.
Wykres 2. Kurs srebra (XAG/USD), interwał dzienny
Historię na wykresie KGHM cofamy aż do 2013. Taka ciekawa obserwacja, która oczywiście nie musi się powtórzyć. Kurs przy podejściu do okolic 130 PLN ustanawiał lokalny szczyt i następowała potem korekta o kilkadziesiąt PLN. Co ciekawe, kolejne podejścia wybijały poprzednie szczyty (zaznaczono czerwonymi elipsami). Podobnie jest teraz. Kurs konsoliduje się pod poziomem 140 PLN. Gdyby doszło do głębszych spadków podobnie jak w przeszłości, pierwsza dobra strefa do zakupu pakietu akcji znajduje się w okolicach 112 PLN, gdzie mamy poziom wsparcia wynikający z wymienności funkcji (strefa oporu staje się wsparciem). Przebicie 140 PLN otwiera drogę do wzrostów nawet w okolice historycznych szczytów na 160 PLN.
Wykres 3. Notowania KGHM, interwał dzienny