• Odbierz prezent
Z czego wynika siła KGHM? Odpowiedź znajduje się na dwóch wykresach

KGHM to szósty producent miedzi elektrolitycznej i drugi producent srebra na świecie. Grupa produkuje również m.in. złoto, ołów, kwas siarkowy i sól kamienną. KGHM jest jednym z czołowych polskich eksporterów. Zatem kurs i kondycja KGHM będą zależały m. in. od kursu miedzi i srebra. A te jak się zaraz okaże są w trakcie niesamowitego rajdu wzrostowego. Co może czekać akcje KGHM w najbliższej przyszłości?

Miedź najwyżej od 2 lat

Ceny miedzi w wyniku pandemii i zagrożenia rozwoju gospodarczego spadły w marcu 2020 do poziomów niewidzianych od 2016 roku. Po osiągnieciu minimum w okolicach 2 USD rozpoczęły rajd wzrostowy, który trwa do dziś. Kluczowy był poziom oporu na poziomie 2.96, który w okresie luty-kwiecień 2019 skutecznie wyhamował dalsze wzrosty i potem trend spadkowy był kontynuowany. Kolejny atak na te poziomy miał miejsce w lipcu tego roku, ale popyt nie zdołał ich pokonać „z marszu”. Po niewielkiej korekcie doszło do ich wybicia i teraz stanowią one poziom wsparcia. Jeśli poziom ten zostanie utrzymany, wzrosty mają potencjał nawet do okolic 3.30 czyli maksimów z 2017 i 2018 roku.

 Wykres 1. Kontrakty na miedź Copper Mini, interwał dzienny

Wykres 1. Kontrakty na miedź Copper Mini, interwał dzienny

Srebro zbiera siły do wystrzału?

Czytaj także:

O srebrze napisano już wiele. Trend wzrostowy trwa od marca 2020. Obecnie kurs trwa w konsolidacji, która przypomina formację trójkąta. Statystycznie częściej dochodzi z niej do wybicia górą. Kolejne poziomy oporu (niewidoczne na wykresie) to okolice 32$ i potem 35$. Dalsze wzrosty na srebrze oczywiście wspierałyby naszego miedziaka. Scenariusz mniej prawdopodobny to wybicie dołem z trójkąta. Wtedy dobra strefa do kupna srebra byłaby na poziomie ok. 19-20$ za uncję. Znajdują się tam opory z końca 2019 i początku 2020, które teraz mogą zadziałać jako strefa akumulacji.

 Wykres 2. Kurs srebra (XAG/USD), interwał dzienny

Wykres 2. Kurs srebra (XAG/USD), interwał dzienny

KGHM - czy jest szansa na wzrosty do 160 PLN

Historię na wykresie KGHM cofamy aż do 2013. Taka ciekawa obserwacja, która oczywiście nie musi się powtórzyć. Kurs przy podejściu do okolic 130 PLN ustanawiał lokalny szczyt i następowała potem korekta o kilkadziesiąt PLN. Co ciekawe, kolejne podejścia wybijały poprzednie szczyty (zaznaczono czerwonymi elipsami). Podobnie jest teraz. Kurs konsoliduje się pod poziomem 140 PLN. Gdyby doszło do głębszych spadków podobnie jak w przeszłości, pierwsza dobra strefa do zakupu pakietu akcji znajduje się w okolicach 112 PLN, gdzie mamy poziom wsparcia wynikający z wymienności funkcji (strefa oporu staje się wsparciem). Przebicie 140 PLN otwiera drogę do wzrostów nawet w okolice historycznych szczytów na 160 PLN.

Wykres 3. Notowania KGHM, interwał dzienny

Wykres 3. Notowania KGHM, interwał dzienny

Notowania: KGHM Polska Miedz SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:KGH/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk