• Sklep
  • Odbierz prezent
Yellen - ujemne stopy procentowe możliwe, ale mało prawdopodobne
Z artykułu dowiesz się:

- Czy istnieje możliwość wprowadzenie ujemnych stóp procentowych w USA

- Co musiałoby się stać, by FED zdecydował się na taki ruch

- Jak ujemne stopy procentowe wpływają na sektor bankowy

Janet Yellen poruszając wczoraj temat ujemnych stóp procentowych stwierdziła, że wprowadzenie takich stóp przez FED jest możliwe. Jednak aby tak się stało sytuacja amerykańskiej gospodarki musiałaby stać się naprawdę bardzo kiepska.

 

Janet Yellen stwierdziła, że FED spogląda w stronę ujemnych stóp procentowych oraz, że nie uważa, by taka opcja była niemożliwa. Mimo wszystko FED nie będzie nawet rozważał takiego kroku dopóki sytuacja gospodarki USA nie ulegnie znacznemu pogorszeniu. Mimo wszystko FED nie byłby pionierem, gdyż na ten moment ujemne stopy procentowe stosuje już 5 banków centralnych, a już niedługo do Szwajcarii, Danii, Szwecji, strefy euro i Japonii mogą dołączyć Czechy.

Jeszcze kilka lat temu polityka ujemnych stóp procentowych uchodziła za eksperymentalną i wysoce ryzykowną. Teraz powoli staje się nowym trendem, w sytuacji, w której banki centralne starają się robić wszystko by stymulować wzrost gospodarczy.

Wypowiadając się o możliwości wprowadzenia w USA ujemnych stóp procentowych Dan Sichel, profesor Wellesley College i były ekonomista FED, powiedział: „Jest to wykonalne w USA, jednak wysoce problematyczne.”

„Jeśli ktoś dwa lata temu zapytałby mnie albo kogokolwiek związanego z FED o możliwość wprowadzenie ujemnych stóp, usłyszałby, że nie ma szan by kiedykolwiek się to stało” – powiedział Sichel. „Jednak patrząc na doświadczenia innych banków centralnych widzę, że jest to możliwe”.

Były prezes FED, Ben Bernanke, również poruszła w niedawnej wypowiedzi temat ujemnych stóp procentowych. Bernanke stwierdził, że FED powinien rozważyć włączenie ich do zestawu narzędzi kształtowania polityki pieniężnej w USA.

 

Ujemne stopy osłabiają sektor bankowy

Jednym z największych problemów ujemnych stóp procentowych jest ich negatywny wpływ na sektor bankowy. Ujemne stopy procentowe oznaczają karę za przetrzymywanie gotówki na depozycie bankowym. Jednak kara ta nie dotyczy zwykłych obywateli i przedsiębiorstw, gdyż depozyty dla nich nie są ujemnie oprocentowane. W takim przypadku nikt nie decydowałby się na powierzanie bankom pieniędzy. Fakt ujemnych styp wpływa oczywiście na niższe oprocentowanie lokat i depozytów jednak karą za przetrzymywanie gotówki w depozycie obciążone są banki, gdyż ujemna stopa dotyczy ich depozytów w banku centralnym. Banki zobligowane są do utrzymania rezerw gotówkowych w banku centralnym i to właśnie te rezerwy posiadają ujemne oprocentowanie. Według analiz JP Morgan tylko 2,5% bankowych aktywów jest faktycznie oprocentowane ujemną stopą.

Mimo wszystko przy ujemnej stopie procentowej zyski banków topnieją. Jeszcze niedawno niemieckie władze wywierały presję na szefie EBC by ten zaprzestał stosowania polityki ujemnych stóp procentowych, gdyż te silnie osłabiają niemiecki sektor bankowy. Również w Japonii mówi się o obawach o sektor bankowy w związku z wprowadzeniem ujemnych stóp procentowych pod koniec stycznia.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk