• Sklep
  • Odbierz prezent
janet yellen
Z artykułu dowiesz się:

-Jak wygląda sytuacja sektora bankowego według Janet Yellen -Jak amerykańską gospodarkę ocenia FED

Przewodnicząca amerykańskiej Rezerwy Federalnej Janet Yellen w czwartek zachwalała siłę amerykańskiej gospodarki. Taka polityczna retoryka sugeruje, że bańka gotowa jest pęknąć.

„Na pewno nie widzę tu bańki spekulacyjnej” – powiedziała Yellen, zwracając uwagę na uzdrowiony rynek pracy ze stopą bezrobocia na poziomie 5%.

Yellen pojawiła się na spotkaniu wraz byłymi szefami FEDu, Benem Barnanke, Paulem Volckerem oraz Alanem Greenspanem w International House w Nowym Jorku. Szefowie banku centralnego w USA omówili stan gospodarki Stanów Zjednoczonych oraz politykę monetarna na całym świecie.

Komentarze Yellen nawiązują do stwierdzeń republikańskiego kandydata na prezydenta Donalda Trumpa, który stwierdził, że bańka spekulacyjna może pęknąć. Yellen stwierdziła, że nie widzi nierównowagi czy wyraźnego przewartościowania aktywów.

Yellen dodała, że globalna gospodarka odnotowała słaby wzrost, pomimo pozytywnych sygnałów. Amerykański FED podjął decyzję o ostrożności w podnoszeniu stóp procentowych w tym roku, by osiągnąć docelowy poziom stóp w grudniu. Komisja przewiduje aktualnie dwie podwyżki w tym roku.

Janet Yellen powiedziała, że nie żałuje grudniowej podwyżki, gdyż wskaźniki w tym czasie wskazywały na istotny postęp w dążeniu do celów na rynku pracy oraz inflacji. Ponadto, zaznaczyła, że „Fed będzie uważnie obserwował gospodarkę”.

„Uważam, że postępujemy rozsądnie i nie uważam byśmy w grudniu popełnili błąd”.

Decyzje o tym jak szybko podnosić stopy FED podejmie uwzględniając stan globalnej gospodarki i cel inflacyjny.

Niektórzy obserwatorzy FEDu zastanawiają się co mógłby zrobić bank centralny, gdyby wystąpiła recesja. Bernanke zauważył, że polityka fiskalna ma swoją rolę do odegrania na szczycie polityki monetarnej.

Greenspan dodał, że polityka pieniężna „nie powinna ponosić całego ciężaru” walki ze spowolnieniem gospodarczym. Jednak ostrzegł przed zwiększaniem zadłużenia i wydatków rządowych.

Koniec „zbyt dużych, by upaść”

Yellen skierowała słowa do szefa FED z Minneapolis Neela Kashkariego, który postulował konieczność podziału dużych banków na mniejsze, by zwiększyć stabilność sektora bankowego. Stwierdziła, że podziela jego troski, jednak stwierdziła, że już nie ma instytucji „zbyt dużych, by upaść”.

Dodała również, że wymogi kapitałowe, płynnościowe oraz stress testy „zwiększają znacznie bezpieczeństwo i stabilność systemu bankowego”.

„Czuję, że zrobiliśmy pozytywny postęp w tym zakresie”- mówi przewodnicząca FED.

Źródło informacji: CNBC

 

 

 


Bartosz Zając

Trader rynku Forex. Swój handel opiera głownie na analizie technicznej, ze szczególnym uwzględnieniem formacji świecowych i poziomów S/R.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk