• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
ring analityczny
Z artykułu dowiesz się:

- Co powie dziś Janet Yellen

Globalne rynki zaczynają długi weekend dopiero od jutra, ponieważ poniedziałek jest dniem świątecznym w Stanach Zjednoczonych. Tym razem managerowie funduszy hedgingowych z Wall Street muszą jednak poczekać z wyjazdem do posiadłości w Hamptons, ponieważ o godzinie 19:15 przemawiać będzie Janet Yellen.

 

Janet Yellen wypuściła swoje jastrzębie do mediów i od dwóch-trzech tygodni obserwujemy ofensywę członków FED, którzy przekonują rynek, że podwyżka stóp procentowych jest możliwa już na czerwcowym posiedzeniu. Nie tak dawno temu rynek wyceniał prawdopodobieństwo takiego zdarzenia na mniej niż 5%, natomiast obecnie jest to już 30%. 30% to jednak nadal mniej niż połowa, zatem absolutnie nie można powiedzieć, że podwyżka jest już zdyskontowana. Przed posiedzeniem FOMC, które zakończy się 15 czerwca, mamy w zasadzie już tylko dwa bardzo istotne wydarzenia – dzisiejsze wystąpienie Janet Yellen i dane z rynku pracy, które poznamy za tydzień w piątek. Te dwa wydarzenia mają przesądzić o tym, czy FED podniesie stopy procentowe, a to oczywiście ma olbrzymi wpływ na globalny rynek kapitałowy. Zapowiada się bardzo ciekawy wieczór i w zależności od tego na ile Yellen odkryje karty możemy spodziewać się dużej zmienności. Piątkowe wieczory to tradycyjnie mało płynny rynek, na którym możliwe są spore wahania.

 

Jednogłośność członków FOMC w ostatnim czasie na pewno nie jest przypadkiem, tylko zaplanowanym działaniem, dlatego również Janet Yellen powinna kontynuować przygotowywanie rynku na podwyżkę stóp procentowych. Oczywiście wspomni o tym, że nadal istotne są dane, ale rynek ma dziś kolejną okazję do tego, aby przekonać się do wiarygodności ostatniej komunikacji FED.

 

Dolar nadal nie dyskontuje w pełni czerwcowej podwyżki i ewentualnie dalszej ścieżki podwyżek stóp procentowych, a to oznacza, że pole do umocnienia amerykańskiej waluty jest spore. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, już wkrótce możemy ponownie zobaczyć cyfrę „4” na przodzie kursu USDPLN.

 

Sprawdź również ofertę HFT Brokers: tutaj


Mateusz Adamkiewicz

Trader kontraktów terminowych na światowe indeksy giełdowe. Na rynkach finansowych nieprzerwanie od 2008 roku.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk