• Odbierz prezent
yellen fed

To już koniec sagi związanej z Janet Yellen z Fed. Po braku nominacji na kolejną kadencję Przewodniczącego Rady Gubernatorów, tylko jedno pytanie pozostawało bez odpowiedzi: czy Yellen pozostanie w Fed po zakończeniu obecnej kadencji? Odpowiedź na to pytanie poznaliśmy wczoraj.

 

Janet Yellen w liście do prezydenta Stanów Zjednoczonych poinformowała wczoraj o tym, że odejdzie z Fed po zakończeniu jej obecnej kadencji Przewodniczącego Rady Gubernatorów. Rezygnację ma złożyć po zaprzysiężeniu jej następcy – Jerome Powella.

 

„Przygotowując się do odejścia z Rady, cieszę się, że system finansowy jest obecnie silniejszy niż kiedykolwiek wcześniej, bardziej przygotowany do wytrzymania przyszłych szoków i wspierania ekonomicznych aspiracji amerykańskich rodzin i przedsiębiorców. Jestem również zadowolona ze znaczącej poprawy w gospodarce od czasu ostatniego kryzysu finansowego” – napisał Yellen w liście do prezydenta Trumpa.

 

Odejście Yellen z Fed nie było oczywiste, gdyż jej kadencja członka Rady Gubernatorów upływała dopiero w 2024 roku, a jedynie kadencja Przewodniczącego Rady upływa w przyszłym roku.

W Radzie Gubernatorów, która zasadniczo powinna składać się z siedmiu członków, mamy trzy osoby które pełnią specjalne funkcje, objęte osobną kadencją. Są to Przewodniczący i dwóch Wiceprzewodniczących Rady. Każdy z nich powoływany jest na okres czterech lat, który nie wpływa na okres ich kadencja jako członka Rady. Ten trwa aż czternaście lat.

 

Trzeba przyznać, że Yellen prowadziła System Rezerwy Federalnej w dość trudnym i wymagającym okresie. Od 2010 roku pełniła funkcję Wiceprzewodniczącego, a od 2014, Przewodniczącego Rady Gubernatorów. Pracowała zatem w banku centralnym w okresie, w którym gospodarka odżywała po silnym szoku, jakim był ostatni kryzys finansowy. Ostatnie lata były dużym wyzwaniem dla bankierów centralnych na całym świecie, w związku z utrzymującą się niską inflacją, nie pozwalającą kluczowym bankom centralnym zbliżyć się do ich celów inflacyjnych. Fed był jednak pierwszym z grona najważniejszych banków centralnych, który zdecydował się rozpocząć zacieśnianie polityki pieniężnej. W 2014 roku zakończono program QE. Pod koniec 2015 roku dokonano pierwszej od niemal dekady podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, a w październiku tego roku rozpoczęto proces redukcji bilansu. Był to więc okres sporych zmian, z których na ten moment gospodarka amerykańska i Fed wychodzą obronną ręką.

 

Cztery miejsca do obsadzenia przez Trumpa

Odejście Janet Yellen oznacza, że w Radzie ubędzie kolejnego członka, a ta i tak już w tym momencie nie funkcjonuje w pełnym składzie. W tym roku z Rady odszedł Daniel Tarullo, który pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Gubernatorów ds. Nadzoru. W październiku na emeryturę odszedł również drugi z Wiceprzewodniczących (pełniący funkcję zastępcy Przewodniczącego), czyli Stanley Fischer. W miejsce pierwszego z nich powołany został Randall Quorles. Teraz, w pierwszej kolejności konieczne będzie zastąpienie Fischera. Mniej palącą potrzebą będzie uzupełnienie miejsca dla członka Rady zwolnionego przez Yellen, a także dwóch pozostałych, które już wcześniej pozostawały nieobsadzone.

 

W ostatnich tygodniach spekulacje medialne wskazywały na dwie osoby, które mogą wejść w skład Rady w najbliższym czasie. Na stanowisko Wiceprzewodniczącego Rady szykowany jest ponoć Mohamed El-Erian – główny doradca ekonomiczny Allianz. Wydaje się to być dość prawdopodobna opcja, biorąc pod uwagę upodobania Donalda Trumpa do osób mających doświadczenie w pracy w dużych korporacjach finansowych.

Jego kontrkandydatem miałby być John Taylor, profesor z Uniwersytetu Stanford. Taylor był jednym z faworytów do zastąpienia Janet Yellen na stanowisku Przewodniczącego Rady, ale ostatecznie nominacja ta trafiła do obecnego członka Rady – Jerome Powella. Taylor jest autorem reguły (zwanej ‘Regułą Taylora’), dotyczącej prowadzenia efektywnej polityki pieniężnej. Ściśle uzależnia ona zmiany poziomu stóp procentowych od zmian realnego PKB i inflacji. Stosowanie tej reguły w obecnym środowisku oznaczałoby wyższy poziom stóp procentowych od aktualnego, przez co mówi się, że obecność Taylora w składzie Rady oznaczałaby bardziej jastrzębie nastawienie Komitetu (FOMC) kształtującego poziom stóp procentowych.

Na giełdzie nazwisk pojawiła się także Michelle Bowman, będąca członkiem Stanowej Komisji Bankowej w Kansas City. Bowman rozważana jest jednak w kontekście zajęcia jednego ze stanowisk członka Rady.

 

Kto będzie kształtował politykę pieniężną w przyszłym roku

Wszystko wskazuje więc na to, że w przyszłym roku kluczowe organy Fed przejdą sporą roszadę personalną, która może utrudnić na początku ocenę nastawienia decydentów do zmian w poziomie stóp procentowych. Każdy z członków Rady Gubernatorów ma permanentne prawo do głosowania podczas posiedzeń decyzyjnych FOMC, więc same zmiany w składzie Rady namieszają w składzie Komitetu. Stałym członkiem Komitetu jest również szef oddziału Fed z Nowego Jorku, którym jest obecnie William Dudley. Ten z kolei planuje przejść na emeryturę w pierwszej połowie 2018 roku. Dodatkowo, jak co roku, w styczniu dojdzie do zmiany rotacyjnych członków Komitetu. Swoją roczną kadencję kończą Patrick Harker, Robert Kaplan, Charles Evans i Neel Kashkari. Na ich miejsce wejdą debiutant Raphael Bostic (w tym roku objął funkcję prezydenta oddziału z Atlanty), John Williams, Loretta Mester i Mark Mullinix. Co ważne, Mullinix jest jedynie p.o. prezydenta oddziału Fed z Richmond i w ciągu roku jego miejsce może zająć osoba powołana na stanowisko prezydenta oddziału.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk