• Odbierz prezent
XTPL ze słabymi wynikami kwartalnymi. Kurs wciąż spada

Spółka technologiczna XTPL opublikowała w środę 22 maja wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2019 r. Strata, jaką poniosła niedawno debiutująca na głównym rynku warszawskiej giełdy spółka XTPL jest niemal czterokrotnie wyższa niż w zeszłym roku, oprócz tego w znaczącym stopniu spadły przychody netto ze sprzedaży. Od wybitych podczas lutowego debiutu maksimów kurs wrocławskiej spółki spadł już o ponad 100 zł na każdej akcji. Inwestorzy zareagowali również na słabe wyniki kwartalne na otwarciu czwartkowej sesji.

 

Spółka XTPL w pierwszym kwartale 2019 r. poniosła 3,34 mln złotych skonsolidowanej straty netto, podczas gdy w pierwszym kwartale zeszłego roku strata wyniosła 841 tys. złotych netto. Strata EBIT w 1 kwartale wyniosła zaś 3,33 mln PLN. Strata netto ze sprzedaży wyniosła 983 tys. złotych, w porównaniu do zysku w wysokości 75 tys. złotych w pierwszym kwartale zeszłego roku.

Przychody netto ze sprzedaży wyniosły 215 tys. złotych, w porównaniu do 780 tys. złotych netto w pierwszym kwartale zeszłego roku, co jest niepokojącym spadkiem aż o ponad 72%.

 

XTPL jest spółką technologiczną, oferującą innowacyjne usługi z zakresu precyzyjnego drukowania (nanodruk), wykorzystywanego w produkcji miniaturowych obwodów przewodzących, biosensorów, czy niewidocznych dla ludzkiego oka zabezpieczeń antypodróbkowych. Technologie opracowane i rozwijane przez wrocławską spółkę mogą być wykorzystywane w branży elektronicznej, czy telekomunikacyjnej. Spółka debiutowała na NewConnect w połowie września 2017 r. z wyceną akcji na poziomie 60 PLN, szczyty notowań osiągając po wyjątkowo udanym debiucie na głównym parkiecie GPW w lutym tego roku (244 PLN).

Na rozpoczęciu czwartkowej sesji spółka traci już ponad 3%, z wycena akcji na poziomie 139,000 PLN.


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk