• Odbierz prezent
  • Odbierz prezent
XTB ze świetnymi wstępnymi wynikami finansowymi - kurs wystrzelił

Największy polski broker, jakim jest X-Trade Brokers, opublikował w poniedziałek 28 października szacunkowe wyniki finansowe za trzeci kwartał 2019 r. Wg wstępnych danych są one znacznie lepsze zarówno w porównaniu do zeszłego roku, jak i poprzedniego kwartału. Mimo ostatnich poważnych problemów wizerunkowych, akcjonariusze XTB zareagowali na wstępne wyniki spółki z dużym optymizmem - kurs akcji na poniedziałkowej sesji rośnie o ponad 9,5%.

 

Wg wstępnych danych finansowych za trzeci kwartał 2019 r., XTB osiągnęło 15,5 mln złotych skonsolidowanego zysku netto w porównaniu do 2,9 mln złotych straty rok wcześniej. Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 18 mln PLN, w porównaniu do 1,3 mln PLN straty rok wcześniej. Szacunkowe przychody ze sprzedaży wyniosły natomiast 61 mln złotych, wobec 47,6 mln złotych rok wcześniej, co oznacza wzrost o 28,15%.

Słaby wynik w trzecim kwartale zeszłego roku wynikał m.in. z konieczności pokrycia 9,9 mln kary finansowej nałożonej przez KNF za dopuszczenie się tzw. asymetrycznej dewiacji. Echa tej sprawy są obecnie przyczyną zauważalnego kryzysu wizerunkowego XTB.

 

W trzecim kwartale XTB pozyskał ponad 10 tys. nowych klientów, co oznacza wzrost o ponad 105% w porównaniu do trzeciego kwartału 2018 r. i wzrost o 8,6% w porównaniu do poprzedniego kwartału.

 

Jako jeden z powodów wzrostu przychodów i liczby nowych klientów XTB podaje konsekwentne rozszerzanie oferty handlowej poza kontrakty CFD, w tym akcje i ETF-y.

 

Warto dodać, że wyniki mają charakter wstępny i mogą ulec zmianie. Pełny raport finansowy za trzeci kwartał zostanie opublikowany przez XTB 8 listopada.

 

Kurs akcji XTB na poniedziałkowej sesji wynosi 3,5500 PLN, co jest wzrostem o ponad 9,5%.

 

Czytaj także: XTB odpowiada za wielomilionowe straty klientów? Broker odpowiada na zarzuty

Sprawa największego polskiego brokera, jakim jest X-Trade Brokers, rekordowej kary nałożonej na niego przez Komisję Nadzoru Finansowego za stosowanie tzw. asymetrycznej dewiacji przy realizacji zleceń i rzekomych strat poniesionych przez jego klientów staje się coraz głośniejsza. W zeszłym tygodniu .. Czytaj
XTB odpowiada za wielomilionowe straty klientów? Broker odpowiada na zarzuty


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk