• Odbierz prezent
XTB ze świetnym wynikiem kwartalnym, ale na mocnym minusie od początku roku

Największy polski dom maklerski, którym jest X-Trade Brokers, opublikował w piątek 8 listopada wyniki finansowe za trzeci kwartał 2019 r. Zgodnie z opublikowanymi pod koniec października wstępnymi rezultatami, okazały się one znacznie lepsze niż rok temu, jak i w poprzednim kwartale. Mimo tego, na piątkowej sesji obrót akcjami XTB jest symboliczny, gdyż pozytywna reakcja akcjonariuszy zostałą zdyskontowana po zeszłotygodniowej publikacji wstępnych wyników.

 

X-Trade Brokers w trzecim kwartale 2019 r. osiągnął skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 60,95 mln złotych, w porównaniu do 47,58 mln złotych rok wcześniej, co jest wzrostem o ponad 28% r/r.

Skonsolidowany zysk netto z działalności operacyjnej wyniósł 17,97 mln złotych, w porównaniu do 1,26 mln złotych straty rok wcześniej.

Do tak znacznego wzrostu przychodów przyczyniły się wyższy obrót klientów (z 345 tys. lotów do 423 tys. lotów), przy jednoczesnym wzroście rentowności na jednego lota - ze 138 PLN na 144 PLN.

 

Mimo optymistycznych wyników kwartalnych, nie da się ukryć, że bieżący rok jak dotąd nie jest zbyt udany dla spółki. XTB w pierwszych trzech kwartałach 2019 r. osiągnęła skonsolidowany zysk netto w wysokości 20,66 mln złotych (przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej) w porównaniu do 97,5 mln złotych rok wcześniej, co jest równoznaczne ze spadkiem rentowności o niemal 79%.

Przychody ze sprzedaży w pierwszych trzech kwartałach 2019 r. wyniosły 149,73 mln złotych, wobec 245,52 mln złotych rok wcześniej, co jest wynikiem gorszym o ponad 39% r/r.

 

Wyniki kwartalne XTB pokrywają się ze wstępnymi rezultatami opublikowanymi 28 października, stąd też nie powinien dziwić niemal całkowity brak obrotu na akcjach spółki - do godz. 12:30 wartość handlu wyniosła… 151 PLN. Aktualny kurs akcji XTB wynosi 3,5000 PLN.

Czytaj także: XTB odpowiada za wielomilionowe straty klientów? Broker odpowiada na zarzuty

Sprawa największego polskiego brokera, jakim jest X-Trade Brokers, rekordowej kary nałożonej na niego przez Komisję Nadzoru Finansowego za stosowanie tzw. asymetrycznej dewiacji przy realizacji zleceń i rzekomych strat poniesionych przez jego klientów staje się coraz głośniejsza. W zeszłym tygodniu .. Czytaj
XTB odpowiada za wielomilionowe straty klientów? Broker odpowiada na zarzuty

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk