• Sklep
  • Odbierz prezent
XTB z prawie 99% niższym zyskiem - ESMA dobija brokerów Forex?

Największy polski dom maklerski, jakim jest X-Trade Brokers, opublikował w czwartek 25 kwietnia wstępne wyniki finansowe za I kwartał 2019 r. Wynika z nich, że spółka zanotowała potężny spadek rentowności w ujęciu rok do roku - skonsolidowany zysk netto skurczył się o niemal 99% w stosunku do pierwszego kwartału 2018 r.

 

Wg wstępnych wyników finansowych X-Trade Brokers, spółka w I kwartale 2019 r. osiągnęła 760 tys. złotych skonsolidowanego zysku netto, co w porównaniu z wynikiem z analogicznego okresu w 2018 r. (59,49 mln złotych) jest kwotą mniejszą o ponad 98,7%. W ostatnim kwartale 2018 r. X-Trade Brokers wypracował zysk na poziomie 4 mln PLN.

Skonsolidowane przychody spółki wyniosły 40,9 mln PLN, zaś koszty działalności operacyjnej 41,1 mln PLN. Mimo znacznego spadku zysku, XTB chwali się pozyskaniem rekordowej liczby nowych klientów w I kwartale roku, wynoszącej 6843, co jest liczbą o ponad 19% wyższą niż w poprzednim kwartale. Mimo znacznej liczby nowych klientów, spółka tłumaczy niskie zyski sytuacją na rynkach finansowych, która ograniczała możliwości zarobku użytkowników i przełożyła się na niskie wolumeny transakcyjne i tym samym przychody X-Trade Brokers.

Na tak drastyczny spadek zysków w ujęciu rocznym znaczny wpływ mogą mieć obowiązujące od połowy zeszłego roku regulacje europejskiego nadzoru finansowego ESMA, który radykalnie obniżył maksymalny dopuszczalny poziom dźwigni finansowej, zniechęcając klientów do korzystania z usług regulowanych europejskich brokerów, do których należy X-Trade Brokers.

 

Opublikowane wyniki mają charakter wstępny, zaś pełny raport zostanie zaprezentowany 10 maja.

Kurs XTB aktualnie wynosi 3,8500 PLN i spada o 3,5% w stosunku do zamknięcia wczorajszej sesji.

Czytaj także: Domy maklerskie zarabiają coraz mniej. KNF publikuje wyniki za 2018 r.

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała w czwartek 11 kwietnia dane dotyczące skonsolidowanych wyników finansowych polskich domów maklerskich za 2018 r. Z wielu względów nie mogą one zaliczyć zeszłego roku do szczególnie udanych - ich łączny zysk netto spadł o ponad 25% w stosunku do 2017 r., zaś .. Czytaj
Domy maklerskie zarabiają coraz mniej. KNF publikuje wyniki za 2018 r.

 


Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk