• Odbierz prezent
XTB z prawie 99% niższym zyskiem - ESMA dobija brokerów Forex?

Największy polski dom maklerski, jakim jest X-Trade Brokers, opublikował w czwartek 25 kwietnia wstępne wyniki finansowe za I kwartał 2019 r. Wynika z nich, że spółka zanotowała potężny spadek rentowności w ujęciu rok do roku - skonsolidowany zysk netto skurczył się o niemal 99% w stosunku do pierwszego kwartału 2018 r.

 

Wg wstępnych wyników finansowych X-Trade Brokers, spółka w I kwartale 2019 r. osiągnęła 760 tys. złotych skonsolidowanego zysku netto, co w porównaniu z wynikiem z analogicznego okresu w 2018 r. (59,49 mln złotych) jest kwotą mniejszą o ponad 98,7%. W ostatnim kwartale 2018 r. X-Trade Brokers wypracował zysk na poziomie 4 mln PLN.

Skonsolidowane przychody spółki wyniosły 40,9 mln PLN, zaś koszty działalności operacyjnej 41,1 mln PLN. Mimo znacznego spadku zysku, XTB chwali się pozyskaniem rekordowej liczby nowych klientów w I kwartale roku, wynoszącej 6843, co jest liczbą o ponad 19% wyższą niż w poprzednim kwartale. Mimo znacznej liczby nowych klientów, spółka tłumaczy niskie zyski sytuacją na rynkach finansowych, która ograniczała możliwości zarobku użytkowników i przełożyła się na niskie wolumeny transakcyjne i tym samym przychody X-Trade Brokers.

Na tak drastyczny spadek zysków w ujęciu rocznym znaczny wpływ mogą mieć obowiązujące od połowy zeszłego roku regulacje europejskiego nadzoru finansowego ESMA, który radykalnie obniżył maksymalny dopuszczalny poziom dźwigni finansowej, zniechęcając klientów do korzystania z usług regulowanych europejskich brokerów, do których należy X-Trade Brokers.

 

Opublikowane wyniki mają charakter wstępny, zaś pełny raport zostanie zaprezentowany 10 maja.

Kurs XTB aktualnie wynosi 3,8500 PLN i spada o 3,5% w stosunku do zamknięcia wczorajszej sesji.

Czytaj także: Domy maklerskie zarabiają coraz mniej. KNF publikuje wyniki za 2018 r.

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała w czwartek 11 kwietnia dane dotyczące skonsolidowanych wyników finansowych polskich domów maklerskich za 2018 r. Z wielu względów nie mogą one zaliczyć zeszłego roku do szczególnie udanych - ich łączny zysk netto spadł o ponad 25% w stosunku do 2017 r., zaś .. Czytaj
Domy maklerskie zarabiają coraz mniej. KNF publikuje wyniki za 2018 r.

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk