• Odbierz prezent
XTB z pozwem na 7 milionów złotych - kurs reaguje

Największy polski broker X-Trade Brokers wciąż ma poważne problemy w związku z zarzutami Komisji Nadzoru Finansowego o działanie na niekorzyść klientów poprzez wykorzystanie tzw. asymetrycznej dewiacji przy realizacji zleceń. Oprócz podtrzymania przez sąd dziesięciomilionowej kary nałożonej przez KNF, XTB ma również problem z pozwem wytoczonym przez klienta, który czuje się poszkodowany i żąda od brokera aż 7 mln odszkodowania. Na wtorkowej sesji kurs XTB zauważalnie traci - akcje spadają o niemal 8%.

 

8 września 2018 r. KNF nałożyła na XTB karę finansową w wysokości 9,9 mln złotych za stosowanie tzw. mechanizmu niesymetrycznej dewiacji w okresie od stycznia 2014 do maja 2015 r. przy kontraktach CFD. W ocenie KNF działania X-Trade Brokers były działaniem na szkodę klientów, z czym nie zgadza się broker. O dość skomplikowanej i niejednoznacznej naturze tych zarzutów pisaliśmy już w 2017 r.:

Czytaj także: Postępowanie ws XTB - Czy największy broker złamał prawo i oszukał swoich klientów?

Poniedziałek trzynastego listopada z pewnością zapisze się w historii rodzimej branży Forex. To w tym dniu Internet obiegły informacje o rzekomych oszustwach, jakich na swoich klientach dopuścił się największy polski broker CFD  – X-Trade Brokers. Artykuł opublikowany dzień wcześniej na łamach Puls.. Czytaj
Postępowanie ws XTB - Czy największy broker złamał prawo i oszukał swoich klientów?

 

Rekordowa kara nałożona na brokera została podtrzymana 6 czerwca przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, który podzielił stanowisko KNF, twierdząc że XTB działał na niekorzyść klientów.

Oprócz tego, w sprawie XTB toczone jest równoległe śledztwo ws. działania na niekorzyść klientów, które mogło doprowadzić do strat na kwotę od 8 mln PLN aż do 23,5 mln PLN. W sprawie przesłuchanych zostało już ponad 280 potencjalnie pokrzywdzonych klientów. Ponadto jeden z niegdyś najaktywniejszych klientów XTB, jakim był Krzysztof Kramarczyk, wytoczył brokerowi proces, domagając się odszkodowania w wysokości 7 mln złotych.

 

Akcjonariusze nie pozostają obojętni wobec dzisiejszych prasowych doniesień - kurs X-Trade Brokers na wtorkowej sesji traci niemal 8%, przy cenie 3,1300 PLN za akcję.


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk