• Sklep
  • Odbierz prezent
XTB wygrywa spór sądowy z cypryjskim brokerem
Z artykułu dowiesz się:

- Czego dotyczył spór pomiędzy X-Trade Brokers i XTrade Europe Ltd

Polski broker X-Trade Brokers wygrał batalię sądową z podmiotem cypryjskim, który łamiąc zasady uczciwej konkurencji posługiwał się oznaczeniami zbliżonymi do tych, z których korzysta XTB. Spółka XTrade Europe Ltd. (dawniej XFR Financial Ltd.), decyzją Sądu Apelacyjnego w Warszawie, nie może już korzystać z tych oznaczeń słownych i słowno-graficznych.

 

Komunikat X-Trade Brokers:

XTrade otrzymuje zakaz używania oznaczeń słownych i słowno-graficznych m.in. “XTB”, “X-Trade” i “XTrade”.

Dnia 15 marca 2017 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie udzielił X-Trade Brokers DM S.A. zabezpieczenia, na mocy którego cypryjska spółka XTrade Europe Ltd z siedzibą w Limassol otrzymała zakaz używania oznaczeń słownych oraz oznaczeń słowno-graficznych: “XTB”, “X-Trade”, “XTrade” oraz “X”, oznaczenia: xtrade.eu w związku ze świadczeniem przez nią lub promocją usług finansowych, pośrednictwa i doradztwa finansowego, usług brokerskich i maklerskich, w tym usług świadczonych przez Internet, z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania komputerowego, a także usług doradztwa finansowego i szkoleń.

Przedmiotowe orzeczenie jest wynikiem sporu pomiędzy Domem Maklerskim XTB oraz XTrade Europe Ltd. dotyczącego naruszania zasad uczciwej konkurencji.  W ocenie sądu nie ulegało wątpliwości, że działalność XTrade jest działalnością konkurencyjną dla XTB przez co stanowi zagrożenie dla jej interesów.

Dom Maklerski XTB uprawdopodobnił, że działania XTrade Europe Ltd mają charakter stały i regularny, bowiem od kilku lat nieprzerwanie, świadcząc usługi na rynku tożsamym z tym, na którym działa XTB, posługuje się oznaczeniami wprowadzającymi w błąd co do tożsamości podmiotu. W ocenie sądu z dowodów przedstawionych przez XTB jednoznacznie wynika, że nieograniczona rzesza klientów była przez lata, jest nadal i wszystko wskazuje, że także w przyszłości będzie - z uwagi na oznaczenia, którymi posługuje się XTrade Europe Ltd, wprowadzana w błąd co do tożsamości podmiotu świadczącego usługi, a oznaczającego się jako “XTAB”, “X-Trade”,“XTrade”, “X” oraz “xtrade.eu”.

 

XTrade na celowniku instytucji nadzoru

Działania spółki XTrade Europe Ltd. mogły negatywnie odbijać się na marce XTB. W ubiegłym roku cypryjski broker został ukarany przez CySEC kwotą 225 tys. euro m.in. za:

  • świadczenie usług doradztwa inwestycyjnego bez odpowiedniego zezwolenia,
  • nieuczciwe i nieprofesjonalne działania związane z bonusami oferowanymi klientom,
  • nieuczciwe, niejasne i niejednoznaczne informacje marketingowe.

Broker XTrade przyciągnął również uwagę innych regulatorów. Kanadyjski BSC w lipcu 2016 wystosował ostrzeżenie w związku z nielegalnym oferowaniem usług traderom z Kanady. Z kolei australijski ASIC wymusił na brokerze zmiany dotyczące transferowania pieniędzy klientów.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk