• Sklep
  • Odbierz prezent
XTB wciąż z 10 mln karą od KNF - Sąd oddalił skargę brokera

Największy polski dom maklerski X-Trade Brokers w czwartek 6 czerwca poinformował o oddaleniu przez Wojewódzki Sąd Administracyjny odwołania od kary finansowej nałożonej na spółkę przez KNF we wrześniu zeszłego roku. Chodzi o głośną sprawę rzekomego działania na szkodę klientów domu maklerskiego poprzez wykorzystanie tzw. asymetrycznej dewiacji przy realizacji zleceń.

 

Komisja Nadzoru Finansowego 18 września 2018 r. nałożyła na XTB karę finansową w wysokości 9,9 mln złotych za stosowanie tzw. mechanizmu niesymetrycznej dewiacji w okresie od stycznia 2014 do maja 2015 r. przy kontraktach CFD. W ocenie KNF działania X-Trade Brokers były prowadzone bez uwzględnienia najlepiej pojętego interesu klienta.

Największy polski broker nie zgodził się jednak z opinią KNF i decyzją o nałożeniu kary, podpierając się ekspertyzami potwierdzającymi, że asymetryczny parametr odchylenia przy realizacji zleceń instant nie wpływał na wyniki klientów i nie działał na ich szkodę.

Z tego też powodu spółka odwołała się od decyzji KNF do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Odwołanie XTB zostało jednak 6 czerwca oddalone przez WSA, jednak wyrok nie jest prawomocny, co oznacza że spółka ma możliwość wniesienia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego, do czego najprawdopodobniej dojdzie. Jeżeli NSA również oddali skargę X-Trade Brokers, kara nałożona przez KNF we wrześniu zeszłego roku stanie się prawomocna.

 

Akcjonariusze XTB zareagowali negatywnie na informację o oddaleniu odwołania od decyzji KNF. Kurs akcji wynosi obecnie 3,8100 PLN, tracąc ponad 4,2%.

 

Więcej informacji na temat kwestii związanych z asymetryczną dewiacją przy realizacji zleceń w XTB znajdziesz w poniższym artykule:

Czytaj także: Postępowanie ws XTB - Czy największy broker złamał prawo i oszukał swoich klientów?

Poniedziałek trzynastego listopada z pewnością zapisze się w historii rodzimej branży Forex. To w tym dniu Internet obiegły informacje o rzekomych oszustwach, jakich na swoich klientach dopuścił się największy polski broker CFD  – X-Trade Brokers. Artykuł opublikowany dzień wcześniej na łamach Puls.. Czytaj
Postępowanie ws XTB - Czy największy broker złamał prawo i oszukał swoich klientów?


Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk