• Odbierz prezent
XTB oferuje handel na GPW. “One Stop Shop” w wykonaniu Domu Maklerskiego

O poszerzeniu oferty o rynek akcyjny rozmawiamy z prezesem XTB Omarem Arnaout.

 

1. Pośredniczenie w transakcjach na rynku akcyjnym na GPW nie jest najbardziej dochodowym biznesem. Skąd decyzja o rozszerzeniu działalności o ten segment?

Omar Arnaout: Taka decyzja jest zbieżna z naszą strategią, której celem jest stworzenie tzw. “One Stop Shop” dla każdego inwestora, który chce wziąć inwestycje we własne ręce, niezależnie od jego podejścia do ryzyka.

Jeśli kogoś interesują rynki z dźwignią i aktywne inwestowanie, mamy kontrakty CFD. Mamy także produkty związane z rynkiem kryptowalut. Z drugiej strony, jeśli ktoś szuka długoterminowych inwestycji, to oferujemy mu także akcje polskie i zagraniczne.

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

 

 

2. Co chcecie zaoferować inwestorowi innego niż oferują domy maklerskie w Polsce od lat?

OA: Chcieliśmy zaoferować jedną z najlepszych prowizji na rynku. Dla akcji z rynku polskiego wynosi ona 0,2 proc. (minimum 2,99 zł), dla akcji z rynków amerykańskich wynosi 0,12 proc. (minimum 4,99 USD), handel akcjami na Starym Kontynencie wiąże się z prowizję rzędu 0,12 proc. (4,99 euro).

Nie walczymy jednak tylko i wyłącznie ceną. Zalet naszej oferty jest naprawdę bardzo dużo. Przygotowywaliśmy tę ofertę stosunkowo długo. Planowaliśmy zacząć nawet dużo wcześniej, ale chcieliśmy zaoferować kompletny produkt.  

Istotne jest to, że inwestor z poziomu jednej platformy ma dostęp nie tylko do rynku polskiego, ale też do 15 największych giełd na świecie. Jest również bardzo dużo atutów związanych z tym, że jesteśmy też firmą technologiczną. Oferujemy możliwość inwestowania poprzez nowoczesną platformę transakcyjną xStation, w której inwestor uzyskuje bezpłatny dostęp do notowań na żywo. Dodatkowo xStation daje możliwość korzystania z  szeregu narzędzi wspomagających inwestycje jak skaner akcji czy skaner ETF. Co ważne, sama platforma transakcyjna jest również dostępna w wersji mobilnej. Platforma transakcyjna ma bardzo wiele atutów i z tego względu dajemy możliwość sprawdzenia jej możliwości w środowisku demonstracyjnym bez ryzyka.

Inne cechy naszej ofertą są związane z tzw. doświadczeniem klienta, jak chociażby założenie rachunku, które trwa tylko 15 minut i można taki rachunek założyć całkowicie online. Do tego wpłaty i wypłaty są generowane bardzo szybko bez konieczności kontaktu z naszym działem obsługi klienta, który tak czy inaczej pracuje 24 godziny na dobę przez 5 dni w tygodniu. Klienci również otrzymują notyfikacje m.in  związane z otwarciem lub zamknięciem transakcji, z dywidendami, z zaksięgowanymi środkami...itd.  Wyszliśmy z założenia że niezależnie czy nasz klient szuka analiz, edukacji, czy chciałby dokonać przelewu to nie ma konieczności wychodzenia z samej platformy transakcyjnej.

 

3. Jakie według was są 3 najważniejsze cechy dobrego rachunku maklerskiego? Liczą się tylko niskie koszta transakcyjne?

OA: Koszty na pewno są ważne, ale jest wiele innych cech, które wyróżniają dobrą ofertę inwestycyjną. Do nich zapewne należy szeroki wybór rynków, na których inwestor może zawierać transakcje i z tego względu oferujemy naszym klientom nie tylko możliwość handlu na akcjach polskich, ale również na zagranicznych. Na pewno ważne jest również  szeroko rozumiane tzw. “doświadczenie klienta” czyli dostęp do nowoczesnej platformy transakcyjnej z odpowiednimi narzędziami analitycznymi, jakość obsługi, łatwość otwarcia rachunku, szybkość wpłat i wypłat oraz dostęp do profesjonalnej pomocy

       

4. W jaki sposób inwestorzy korzystając z waszej oferty maklerskiej mogliby się zabezpieczyć w okresie większej niepewności?

OA: Nadal w naszej ofercie część akcji i ETF dostępna jest w formie kontraktów CFD. Wydaje nam się, że to doskonale uzupełnienie naszej oferty akcyjnej. To inwestor decyduje czy chce inwestować stając się akcjonariuszem spółki, czy wykorzystując jedynie spekulacyjny charakter ruchów cenowych. Ważne w przypadku kontraktów CFD na akcje jest możliwość zajęcia również pozycji krótkiej, czyli zarabiającej na spadkach ceny. Możliwość “shortowania” kontraktów CFD na akcje czy również na indeksy na pewno może posłużyć jako wspomniane zabezpieczenie w okresie większej niepewności.

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

 

 

5. Nie sposób nie zapytać o instrumenty CFD i ostatnią decyzję ESMY o wydłużeniu okresu mniejszej dźwigni. Czy to dobra decyzja?

OA: Czas pokaże, ale jeśli ESMA utrzyma obecne regulacje, to trzeba mieć świadomość, że rynek będzie się konsolidował i zostaną na nim tylko najwięksi brokerzy.

 

6. Czy w związku z oferowaniem instrumentów akcyjnych z GPW zamierzacie wprowadzać kolejne rynki do swojej oferty?

OA: Nie wykluczamy takiej możliwości. Będzie to jednak zależało od zapotrzebowania naszych klientów. XTB jest firmą bardzo elastyczną i kiedy otrzymujemy sygnały od naszych klientów, że byliby zainteresowani spółkami których nie mamy w ofercie to po wewnętrznej analizie możemy się zdecydować na takie kroki. 

 

7W Europie zmiany regulacyjne w ostatnich latach mocno ograniczyły działalność brokerską. Czy w związku z tym jako grupa planujecie większą ekspansję w Ameryce, Azji czy Afryce?

OA: Musimy na bieżąco reagować. W krótkim terminie mamy plany związane z dywersyfikacją produktową, a w dłuższym terminie są też plany związane z dywersyfikacją geograficzną, w tym na pewno w Ameryce Łacińskiej i Afryce.


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk