• Odbierz prezent
XTB Live Trading - lider pewny awansu do finału?
Z artykułu dowiesz się:

- Jak radzili sobie uczestnicy konkursu XTB Live Trading w kolejnym dniu zmagań

Traderom biorącym udział w konkursie XTB Live Trading pozostały jeszcze 3 dni na to, by znaleźć się w gronie finalistów, którzy powalczą w piątek w Warszawie o główne nagrody. Może się wydawać, że część z uczestników konkursu już zapewniła sobie miejsce w 10-tce, ale 6 dni konkursowych pokazało nam, że nic nie jest pewne.

 

XTB Live Trading

Uczestnicy mają 9 dni, żeby osiągnąć najwyższą stopę zwrotu. Po tym okresie 10 najlepszych traderów awansuje do ostatniego etapu zmagań. Wielki Finał konkursu odbędzie się podczas konferencji XTB Trading Masterclass w piątek 19 maja w Warszawie. Zwycięzca otrzyma 40 000 PLN, za 2 miejsce przewidziano nagrodę w wysokości 15 000 PLN, a za 3 miejsce 5000 PLN.

Konkurs ma również charakter edukacyjny i ma na celu pokazanie jego uczestnikom, że należy ograniczać ryzyko w swoich inwestycjach. W związku z tym, każdy gracz, którego wartość salda operacyjnego spadnie poniżej 60%, odpadnie z rozgrywki.

 

Śledź zmagania na żywo na specjalnej stronie konkursowej

 

xtb

 

Dziś rano stawce przewodzi Sand, piastujący wczoraj drugie miejsce. Poprawił on swój wczorajszy wynik o ponad 35 punktów procentowych. Trader wciąż handluje na bardzo wysokim poziomie skuteczności zagrań – 86,9% zyskownych transakcji. Swoje pozycje przetrzymuje średnio ponad 3 dni. Obecnie praktycznie wszystkie jego zyski są zaksięgowane i trader prowadzi dość bezpieczny handel. Posiada małą pozycję krótką na rynku gazu naturalnego.

SPECJALISTA_20K zwiększył swoją stopę zwrotu o 22 punkty procentowe, co pozwoliło mu awansować z trzeciego na drugie miejsce w zestawieniu. Za poprawę wyniku odpowiada w tym przypadku pozycja długa na indeksie NASDAQ – trader zawarł wczoraj na tym rynku trzy transakcje. Zyski te nie są jednak jeszcze zaksięgowane, stąd notowania indeksu wciąż mają duży wpływ na zmiany w kapitale tradera, który zbliża się do ‘swojego celu’ 20K złotych.

Na trzecie miejsce awansował fenkj, który tylko nieznacznie wyprzedza wczorajszego lidera. Trader stosuje day-trading, przetrzymując otwarte pozycje do kilku godzin. Jego skuteczność to prawe 75%, przy czym nie sposób nie zwrócić uwagi na długie przetrzymywanie strat – średni czas trwania stratnych transakcji jest w jego przypadku prawie 3-krotnie wyższy od średniego czasu trwania zyskownych transakcji. Przy wyborze rynków do handlu skupia się na głównych parach walutowych – pary dolara amerykańskiego z CAD, GBP i JPY. Handluje również na rynku ropy.

 

Kto w finale?

Wydaje się, że obecnie pierwsza ósemka przy braku podejmowania nadmiernego ryzyka mogłaby być dość spokojna o awans do finału. Nie można jednak wykluczyć, że w ostatnim dniu handlowym część traderów znajdujących się poza dziesiątką może podejmować zwiększone ryzyko (co jest oczywiście mieczem obosiecznym i z perspektywy racjonalnego podejścia do handlu należałoby uznać za niedopuszczalne). Dodatkowo, już nie raz byliśmy świadkami znacznych obsunięć kapitału wśród traderów piastujących miejsca w czołówce.

 

Coraz słabsze statystyki ogólne

Poniedziałek był jak na razie najlepszym dniem pod kątem ilości traderów, którzy odpadli z konkursu. W stosunku do wczorajszego ranka liczba klasyfikowanych uczestników zmniejszyła się z 39 do 37 osób. Na granicy wykluczenia mamy wciąż jedną traderkę. Spośród klasyfikowanych uczestników 15 zyskuje, 18 traci, a 4 wciąż nie rozpoczęła handlu. Statystyka ta pogorszyła się, gdyż w ostatnich dniach przeważała liczba zarabiających. Wszyscy klasyfikowani traderzy zarabiają obecnie średnio ok. 5%.

Biorąc pod uwagę wszystkich 70 traderów zyskujących jest 18 (25,7%), a tracących 44 (62,9%). W tym przypadku średnia stopa zwrotu to prawie -14%.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk