• Odbierz prezent
Wzrosty w Europie, wszystkie oczy zwrócone na raport z rynku pracy USA. Strefa euro w znacznie gorszym stanie niż USA

Giełdy strefy euro w dużej mierze zakończyły wczoraj sesje na minusie po aktualizacji z Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Stopy procentowe pozostały bez zmian, co odpowiadało oczekiwaniom ekonomistów, ale przemówienie Mario Draghiego, szefa EBC, nie było gołębie, jak wielu oczekiwało. Niektórzy sądzili, że EBC spróbuje przebić Rezerwę Federalną - otwartą na obniżenie stóp w tym roku - i opublikuje gołębią aktualizację, ale w komunikacie pojawiły się mieszane uwagi. Prognozy PKB i CPI na 2019 r. wyniosły odpowiednio 1,2% i 1,3%, podczas gdy na marcowym posiedzeniu było to odpowiednio 1,1% i 1,2%. Prognoza PKB na 2020 r. została obniżona do 1,4% z 1,6%, a prognoza CPI została obniżona do 1,4% z 1,5%. To nie pierwszy bank centralny, który  ostrzegł, że ryzyko jest przechylone w kierunku spadków, ale powiedział również, że stopy pozostaną bez zmian do pierwszej połowy 2020 r., co wydaje się optymistyczne, biorąc pod uwagę, że Indie i Australia już obniżyły stopy procentowe, a Fed również ostatnio otworzył perspektywy na obniżenie stawek.

Strefa euro znajduje się w znacznie gorszym stanie niż USA, jednak EBC nie wydaje się martwić o prowadzenie bieżącej polityki pieniężnej. Podano kilka szczegółów dotyczących nowego programu ukierunkowanych pożyczek, który rozpocznie się we wrześniu. Stawka dla banków będzie wynosić od 0,1% do -0,3%, w zależności od tego, ile banki będą pożyczać. Wydaje się, że EBC nie chce przyznać, że zbyt wcześnie wstrzymał program skupu obligacji. Euro umocniło się w wyniku przemówienia Draghiego. W najbliższym czasie waluta może utrzymać swoją pozycję, ponieważ bank centralny wyjaśnił swoje stanowisko. Blok walutowy nadal ma problemy gospodarcze i polityczne - Włochy mogą wywołać kolejny kryzys zadłużenia, ale na razie euro prawdopodobnie utrzyma swoją wartość.

Amerykańskie rynki akcji zakończyły sesję na plusie, ponieważ amerykańsko-meksykańskie dyskusje handlowe zmierzają w dobrym kierunku. Prezydent Trump zagroził, że nałoży 5% cła na cały import z Meksyku, chyba że kraj zabezpieczy granicę z USA. Martha Barcena Coqui, ambasador Meksyku w USA, powiedziała, że negocjatorzy przeprowadzili „bardzo dobrą debatę”, co zwiększyło wartość akcji w USA, ale wice prezydent Mike Pence twierdzi, że taryfy nadal mają być wprowadzone w poniedziałek. Inwestorzy mają nadzieję, że środki podjęte przez rząd meksykański będą wystarczające, aby zapobiec wprowadzeniu opłat.

Chińskie giełdy zostały dziś zamknięte, ponieważ kraj świętował festiwal Smoczych Łodzi, ale Nikkei 225 zyskał na wartości, ponieważ dobry sentyment z USA rozprzestrzenił się na wschód. Spór między administracją Trumpa a Chinami nadal trwa, a w tym tygodniu Trump poinformował, że cła mogą zostać nałożone na „co najmniej” kolejne 300 miliardów dolarów chińskiego importu.

Dane dotyczące niemieckiej produkcji przemysłowej zostały opublikowane o 8:00. Prognozy wskazywały na spadek o -0,4%, wynik wyniósł -1,9%, co oznacza gwałtowny spadek z 0,5% wzrostu w marcu. Bilans handlowy wyniósł 17 mld euro, z prognozą na poziomie 18,6 mld euro i wynikiem  20 mld euro w marcu. Niemiecki sektor produkcyjny mocno się kurczy, ponieważ napięcia w handlu globalnym cały czas się utrzymują. Inwestorzy zwracają baczną uwagę na komponent eksportowy, ponieważ da on wskazówkę dotyczącą globalnego popytu.

Oczekuje się, że produkcja przemysłowa we Francji wzrośnie o 0,3% w kwietniu, a deficyt handlowy spadnie z 5,3 mld euro do 4,9 mld euro. Dane napłyną o 8:45. Wskaźnik cen domów Halifax w Wielkiej Brytanii ma spaść o 0,2% w maju w stosunku miesięcznym, a to w porównaniu z 1,1% wzrostu w kwietniu. Raport pojawi się o godzinie 9:30.

Punktem kulminacyjnym sesji będzie raport z rynku pracy w USA, który zostanie opublikowany o godzinie 14:30. Prognoza szacuje wynik na poziomie 185 000. Należy pamiętać, że w kwietniu dodano 263 000 miejsc pracy. Stopa bezrobocia jest na najniższym poziomie od 50 lat i ma utrzymać stabilną wartość na poziomie 3,6%. Średnioroczne zarobki pozostaną na poziomie 3,2%. Komponent płacowy staje się coraz ważniejszy w dzisiejszych czasach, gdy pracownicy, którzy zarabiają więcej, zazwyczaj wydają też więcej, a to powoduje napływ pieniądza z powrotem do gospodarki. Amerykański CPI wynosi 2%, więc pracownicy uzyskują ładny wzrost realnych zarobków. Raport o zatrudnieniu ADP w środę pokazał, że w zeszłym miesiącu dodano tylko 27 000 miejsc pracy. Na pierwszy rzut oka wydaje się to bardzo słabym wynikiem, ale może sugerować, że firmom trudno jest przyciągnąć nowych pracowników i muszą oferować wyższe wynagrodzenia. Gdyby dzisiejszy odczyt średnich zarobków się poprawił, oznaczałoby to zaostrzenie rynku pracy, a pracodawcy mogliby poprawić swoje oferty, aby przyciągnąć pracowników.

Kanada również opublikuje swoje dane z rynku pracy o 14:30. Przewiduje się, że stopa bezrobocia pozostanie na poziomie 5,7%, a zmiana zatrudnienia wykaże, że dodano 8 000 miejsc pracy. Podobnie jak w raporcie z rynku pracy w USA, diabeł tkwi w szczegółach. Traderzy będą sprawdzać, ile miejsc pracy w pełnym i niepełnym wymiarze godzin zostało dodanych lub utraconych. Raport z zeszłego miesiąca wykazał, że przeciętne stałe wynagrodzenie pracowników wynosiło 2,57%. Niedawny spadek na rynku ropy prawdopodobnie uderzy w kanadyjską gospodarkę w nadchodzących miesiącach i może skłonić Bank Kanady do przyjęcia nieco bardziej gołębiej postawy.

Theresa May ustąpi ze stanowiska lidera Partii Konserwatywnej, a to nakręca wyścig przywódczy torysów. May pozostanie na najwyższym stanowisku, a proces znalezienia jej następcy zdominuje nagłówki komunikatów politycznych. Zmienność funta prawdopodobnie wzrośnie dopiero wtedy, gdy stanie się jasne, kto prawdopodobnie obejmie stanowisko na 10 Downing Street.

Kurs euro EURUSD – wybicie poziomu 1,1322 może poprowadzić notowania w kierunku 1,1448. Powrót poniżej 1,1200 może z kolei spowodować spadek do 1,1110.

Kurs funta GBPUSD – kurs spadał od połowy marca i jeżeli niedźwiedzi sentyment utrzyma się, możliwe jest dotarcie do wsparcia przy 1,2600. Poziom 1,2800 będzie stanowić opór.

Kurs euro EURGBP – notowania odbiły w ciągu ostatnich czterech tygodni i jeżeli utrzymają się powyżej 0,8800, kurs może dotrzeć do 0,8939. Spadki mogą z kolei dotrzeć do 50-dniowej MA przy 0,8660.

Kurs dolara USDJPY – dopóki znajdujemy się poniżej 100-dniowej MA przy 110,56, perspektywa pozostaje niedźwiedzia, a wsparcie znajduje się w okolicy poziomu 107,51. Wzrosty mogą doprowadzić kurs do 110,00.

FTSE 100 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 19 punktów do 7,278.

DAX - oczekiwany wzrost na otwarcie o 50 punktów do 12,003.

CAC 40 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 15 punktów do 5,293.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30 – pozycje pod względem ilości Klientów i wartości tworzą lustrzane odbicie – 53% Klientów posiada pozycje długie, ale to pozycje krótkie stanowią 53% wartości wszystkich otwartych na niemieckim indeksie. Jeszcze wczoraj przewaga wartości pozycji krótkich była wyraźniejsza, w ciągu ostatnich godzin stopniała jednak o 4 punkty procentowe.

Złoto -  podejście pod lokalny szczyt zrobiło swoje – inwestorzy nie mają pewności, czy cena utrzyma się w konsolidacji czy też pewnie zostanie z niej wybita górą. Ten drugi scenariusz zakłada 59% inwestorów, jednak to pozycje krótkie stanowią większość pod względem wartości (55%)

Kurs euro do dolara EUR/USD – również na głównej parze widać rozstrzał pomiędzy ilością Klientów i wartością ich pozycji – pozycje długie ma obecnie otwarte 53% klientów, ale stanowią one jedynie 48% wartości.

Wzrosty w Europie, wszystkie oczy zwrócone na raport z rynku pracy USA - 1

Sentyment rynkowy CMC Markets

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk