• Odbierz prezent
Wzrosty na rynku akcji w Europie. Amerykański indeks Nasdaq na minusie

Dzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie rozpoczęła się od solidnych wzrostów. Niemniej już w drugiej godzinie handlu sprzedający przejęli kontrolę i rozpoczęła się korekta spadkowa. Ostatecznie większość głównych indeksów giełdowych zamknęła się dziś na plusie,  niemniej pod koniec sesji widać było gorsze nastroje. Niemiecki indeks giełdowy odbił się od kluczowego oporu przy 13440 pkt, jednak zdołał zamknąć dzień 0,47% wyżej, londyński FTSE100 dodał niecałe 0,1%, z kolei francuski CAC40 stracił 0,25%.

Jutro uwaga inwestorów będzie skupiona na posiedzeniu EBC. Decyzję Europejskiego Banku Centralnego poznamy o 13:45, z kolei konferencja prasowa rozpocznie się o godzinie 14:30.  Jeśli chodzi o nasze podwórko, indeks 20 największych spółek w Polsce zamknął sesję 1,2% na plusie. Co prawda wzrosty w trakcie dnia były większe, WIG20 wyszedł nawet powyżej okrągłego poziomu 2000 punktów, niemniej do końca sesji część ruchu w górę została wymazana. Nie zmienia to jednak sytuacji w średnim terminie, która dalej pozostaje korzystna dla rynkowych byków.

Patrząc na wykres WIG20, zgodnie z klasycznym założeniami analizy technicznej, dopóki notowania znajdują się powyżej poziomu 1900 punktów, możliwy jest atak na strefę oporu przy 2040 punktów, do której niewiele dziś zabrakło. Gorsze nastroje, które było widać się w drugiej połowie sesji europejskiej, przełożyły się na spadki w Stanach Zjednoczonych. Co prawda handel rozpoczął się dziś na plusie, co miało związek z doniesieniami o zmierzających do końca negocjacji nad pakietem fiskalnym, jednak aktualnie indeksy w USA znajdują się pod kreską. Najgorzej radzi sobie Nasdaq, gdzie przecena przekracza 1%, z kolei spadki na S&P500 sięgają 0,5%, a Russell i Dow Jones tracą około 0,3%.  


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk