• Odbierz prezent
Wzrosty na akcjach CD Projekt oraz PZU. Fed mniej ważny niż kwarantanna

Oczywiście działania polskiej polityki mają niewielki wpływ na globalne rynki finansowe. Okazuje się jednak, że to co dzieje się w Polsce ma spory wpływ na to, co dzieje się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Fed nastroił rynki pozytywnie w stosunku do dalszego wsparcia w postaci nielimitowanego programu QE. Z kolei w Polsce kwarantanna narodowa wpływa bardzo negatywnie na wiele spółek, które powiązane są z handlem. Fed nie zrobił w zasadzie nic, ale jednocześnie zrobił wiele. Nieznaczna zmiana komunikacji wystarczyła rynkom, aby te poczuły się pewnie w postaci dalszego nielimitowanego wsparcia. Pomimo szczepionki oraz lepszych perspektyw gospodarczych Fed zapowiada, że będzie prowadził ekspansywną politykę monetarną dopóki nie zostanie poczyniony znaczący progres w niektórych aspektach gospodarczych.

Pomimo tego, że nie mamy więcej luzowania, to jednak utrzymanie bieżących działań dla rynków było wystarczające. Pojawia się również nadzieja na to, że w USA dojdzie do szybkiego porozumienia w sprawie pakietu wsparcia dla gospodarki o wartości 900 mld dolarów. To wszystko ma doprowadzić do powolnego wychodzenia z pandemii, nawet w momencie, kiedy nakładane są dodatkowe restrykcje. W stosunku do restrykcji nie sposób wspomnieć o działaniach polskiego rządu, które w dużym stopniu mają wpływ na to, co dzieje się na GPW. Minister Zdrowia zapowiada wprowadzenia „narodowej kwarantanny” od 28 grudnia do 17 stycznia i mocne ograniczenie możliwości przemieszczania się w Sylwestra oraz Nowy Rok.

To oznacza, że duża część biznesów ucierpi na tym wszystkim. Przede wszystkim mają wrócić mocniejsze ograniczenia w handlu, nie wspominając o tym, że restauracje wciąż mogą serwować jedzenie jedynie na wynos. Wobec tego obserwujemy silne spadki spółek powiązanych z handlem, hotelarstwem oraz gastronomią. Oprócz tego KNF rekomenduje brak wypłaty dywidendy przez polskie banki za zyski z tego roku, które i tak już mocno były ograniczone przez pandemię. Wobec tego WIG20 oraz pozostałe ważne polskie indeksy są jednymi z nielicznych, które tracą dzisiejszego dnia. WIG20 zyskiwał dzisiaj ponad 1% o poranku, ale przed 16:00 spadki wynoszą prawie 0,7%. Najmocniej tracą banki, spółki energetyczne oraz spółki powiązane z handlem detalicznym. Z drugiej strony mamy wzrost PZU, który może wypłacić dywidendę oraz CD Projekt, który pomimo gorszych prognoz sprzedaży Cyberpunka 2077 kontynuuje odrabianie strat. Teoretycznie większe obostrzenia, w szczególności te związane z ograniczeniem przemieszczania się, mogą być odbierane przez takie branże jak gamingowa czy e-commerce.


Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk