Advertisement
  • Odbierz prezent
Wzrosty kursu euro względem funta (EUR/GBP). Płaski start na rynkach europejskich i spadek zmienności

Rynki giełdowe po obu stronach Atlantyku notowały wczoraj wzrosty. Głównym powodem zakupów były informacje, że prezydent Trump przeznaczy 1 bln USD na wydatki infrastrukturalne. Raport sugeruje, że lider USA chce zwiększyć wydatki na kolej, transport drogowy i 5G. Motywacją tego programu byłaby chęć pobudzenia gospodarki. Obostrzenia miały bardzo negatywny wpływ na gospodarkę USA, a tak duża suma wydatków na infrastrukturę pomogłaby jej wyjść z zapaści. Rezerwa Federalna i rząd Stanów Zjednoczonych podjęły działania w celu złagodzenia konsekwencji finansowych związanych z pandemią, ale wydaje się, że jeszcze więcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na wsparcie gospodarki.

Prezydent Trump stara się o reelekcję w listopadzie i chce, być postrzegany jako osoba, która posiada pełną kontrolę nad kryzysem zdrowotnym i sytuacją gospodarczą, więc prawdopodobnie zrobi wszystko, aby pobudzić borykającą się z trudnościami działalność. W ubiegłym tygodniu wzrosła liczba zachorowań na Covid-19, co jest bezpośrednim wynikiem złagodzenia ograniczeń. Wzrost infekcji wywołał w czwartek znaczną wyprzedaż akcji, a nastroje na początku poniedziałkowej sesji były słabe. Może się wydawać, że moment wypłynięcia raportu o potencjalnym programie infrastrukturalnym o wartości 1 biliona dolarów był bardzo dogodny. Część inwestorów może to postrzegać jako sposób na zagłuszenie negatywnych wiadomości o wyższym wskaźniku infekcji.

Jeśli chodzi o sytuację zdrowotną, wczoraj pojawiły się pozytywne wiadomości. Doniesiono, że deksametazon, steryd w niskiej dawce, pomógł zmniejszyć śmiertelność pacjentów z Covid-19. Badania są prowadzone przez zespół z Oxford University. Deksametazon jest stosunkowo tani i jest łatwo dostępny, więc może okazać się niezwykle przydatny w leczeniu. Wiadomość o leku poprawiła nastroje na giełdach.

W poniedziałek ogłoszono, że Fed zacznie skupować indywidualne obligacje korporacyjne, a to będzie zmiana tempa dla amerykańskiego banku centralnego. Informacja ta pomogła amerykańskim indeksom umocnić się w poniedziałek. Wczoraj Jerome Powell, szef Fed, powiedział, że program skupu obligacji korporacyjnych może zostać zawężony, jeśli poprawi się sytuacja rynku. Bankier ostrzegł także o czasie i skali ożywienia. Komentarz dotyczący zakupów obligacji korporacyjnych wpłynął  na wyższe zamknięcie indeksów giełdowych w USA.

 

Pod koniec sesji europejskiej ogłoszono, że Pekin zamknie wszystkie szkoły z powodu skoku zachorowań na Covid-19. Nie wpłynęło to na wzrostową tendencję na akcjach, ale traderzy będą monitorować sytuację. Rynki akcji w Azji notują spadki, ponieważ inwestorzy obawiają się sytuacji w Pekinie w związku z rosnącymi infekcjami. Wczoraj MFW ostrzegł, że spadek światowej gospodarki w 2020 r. będzie znacznie większy niż przewidywane w kwietniu 3%. Napięcia polityczne między Chinami i Indiami, a także Koreą Północną i Południową również działają na umysły traderów.

Indeks dolara amerykańskiego zyskał wczoraj na wartości dzięki rekordowemu raportowi sprzedaży detalicznej. Aktualizacja wykazała wzrost o 17,7% w maju. Odczyt wyraźnie kontrastował ze spadkiem o 14,7% zarejestrowanym w kwietniu. Aktualizacja pokazuje, że istnieje apetyt na wydatki, ale warto zauważyć, że odczyt podniósł się z bardzo niskiej wartości.

 

Rynek ropy przyspieszył wczoraj, ponieważ IEA przewiduje, że popyt w 2020 r. wyniesie 91,7 mln baryłek dziennie, co stanowi wzrost w porównaniu z prognozą z maja w wysokości 91,2 mln baryłek dziennie. W miarę ponownego otwierania gospodarek prawdopodobne jest również zwiększenie popytu na ropę.

Ostateczny odczyt CPI w strefie euro zostanie opublikowany o godzinie 11:00. Główny i bazowy odczyt mają wynieść odpowiednio 0,1% i 0,9%. Oczekuje się, że pozwolenia na budowę w USA i liczba rozpoczętych mieszkań wyniesie odpowiednio 1,22 mln i 1,09 mln. Raporty zostaną opublikowane o godzinie 14:30. Raport EIA zostanie podany o godzinie 16:30, a zapasy ropy w USA mają wzrosnąć o 250 000 baryłek.

Jerome Powell będzie zeznawał dziś przed House Financial Services Committee.

Istotne kursy walut

Kurs euro względem dolara EURUSD – para notowała wzrosty od początku maja i jeżeli tendencja się utrzyma, kolejnym celem może być poziom 1,1495. W przypadku odreagowania, wsparcie znajduje się w okolicy 1,1200, a jego wybicie może doprowadzić do 1,1025.

Kurs funta w relacji do dolara GBPUSD – czwartkowa świeca dzienna może być formacją odwrócenia i może doprowadzić kurs w okolice 1,2424, gdzie znajduje się 50-dniowa MA. Opór dla wzrostów znajduje się przy 1,2684, przy 200-dniowej MA.

 

Kurs euro w stosunku do funta EURGBP – para pozostaje w trendzie wzrostowym przez ostatni miesiąc ponownie testując 0,9054. Możliwy jest cel przy 0,9239. Spadek może zostać wyhamowany na wsparciu przy 0,8845, gdzie znajduje się 50-dniowa MA.

 

Kurs dolara wobec jena USDJPY – para notowała spadki przez kilka ostatnich sesji. Wsparcie znajduje się przy 106,00. Odreagowanie może dotrzeć do oporu przy 108,42, gdzie znajduje się 200-dniowa MA.

Indeks FTSE 100 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 6 punktów do 6,248

Indeks DAX 30 - oczekiwany spadek na otwarcie o 1 punkt do 12,314

Indeks CAC 40 - oczekiwany spadek na otwarcie o 1 punkt do 4,951       

Sentyment rynkowy CMC Markets:

US SPX 500 –  dominacja scpetycznie nastawionych do indesku S&P500 klientów CMC Markets w dalszym ciągu trwa. Dziś rano 61% klientów aktywnych na kontraktach CFD na ten indeks posiada pozycje krótkie, które stanowią 57% wartości. Wartość pozycji spadkowych wzrosła w ostatnich godzinach o 2 punkty procentowe, pomimo że ilość posiadaczy takich pozycji spadła o 1 punkt procentowy.

Ropa Crude WTI  – na rynku ropy widać wyraźne oczekiwania wzrostowe – 63% klientów z otwartymi pozycjami na lipcowy kontrakt CFD ropy WTI posiada pozycje długie, a przyrost tych pozycji od wczoraj wyniósł 6 punktów procentowych. Pod względem wartości dominacja pozycji wzrostowych jest jeszcze wyraźniejsza – pozycje długie stanowią 73% wartości wszystkich pozycji na tym instrumencie, 3 punkty procentowe więcej niż wczoraj

Indeks USD (CMC Markets)  – na indeksie dolara CMC, prezentującym siłę amerykańskiej waluty wobec 8 głównych światowych  walut, panują mieszane nastroje.  69% klientów oczekuja umocnienia dolara, choć wartość tych pozycji przemawia za deprecjacją -  pozycje długie stanowią jedynie 37% wartości.

Płaski start na rynkach europejskich i spadek zmienności - 1

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk