• Odbierz prezent
Wzrosty kursu euro względem funta (EUR/GBP). Nadzieje na szczepionkę wspierają giełdy, dane z brytyjskiego rynku pracy na radarze

Rynki akcji po obu stronach Atlantyku notowały wczoraj wzrostowe sesje, ponieważ byki miały kilka powodów do przejęcia pałeczki. Mieszanka optymizmu w związku z ponownym otwarciem gospodarek, optymistyczny komentarz przewodniczącego Fed Jerome Powella i pozytywne wyniki w związku z postępem w sprawie potencjalnej szczepionki Covid-19 pomogły indeksom. W Europie DAX i CAC 40 zyskały ponad 5%, podczas gdy FTSE 100 zanotował wzrost ponad 4%. W USA S&P 500 osiągnął ponad 3%, podczas gdy skoncentrowany na technologii NASDAQ 100  zyskał tylko 2%.

Co ciekawe, pomimo, że to sektor technologiczny osiągał ostatnio lepsze wyniki, tym razem to S&P 500 zagrało pierwsze skrzypce, a pomógł w tym rajd na akcjach lotniczych, bankowych i energetycznych. Ciągły optymizm co do łagodzenia przez rządy ograniczeń, a tym samym ponownego otwierania kolejnych obszarów gospodarek był głównym czynnikiem napędzającym wczoraj pozytywne ruchy. W weekend Jerome Powell, szef Fed, przekazał pozytywną wiadomość w wywiadzie dla 60 minut. Powell jest przekonany, że gospodarka USA odnotuje solidne ożywienie w drugiej połowie 2020 r. Aby podkreślić swoje zaufanie do odbicia, powiedział, aby nie stawiać zakładów przeciwko USA. Powell zaznaczył, że „nie ma ograniczeń” jeśli chodzi o działania Fed w zakresie pożyczek.

Europejskie rynki akcji również notowały pozytywne ruchy w połowie sesji, a wisienką na torcie było, ogłoszenie przez firmę Moderna Inc, że jej potencjalna szczepionka Covid-19 wykazała pozytywne wyniki w pierwszej fazie badań na ludziach. Wkrótce rozpocznie się kolejna faza prób, natomiast trzecia faza - obejmująca już tysiące pacjentów - może zostać rozpoczęta w lipcu. Nastrój w USA przeniósł się na Azję, gdy nadzieje na szczepionkę napędziły rynki akcji w Chinach i Japonii.

Prezydent Trump zaatakował Światową Organizację Zdrowia, grożąc trwałym zerwaniem z nią więzi.

Rynek ropy cieszył się wczoraj dużym wzrostem, ponieważ zmienił się sposób postrzegania przyszłego popytu. W miarę znoszenia ograniczeń pojawiła się wiara, że popyt na ropę wzrośnie. Jego poziom w Chinach prawie powrócił do stanu sprzed pandemii. Ożywienie na rynku ropy naftowej można było zauważyć również po stronie podaży. W ubiegłym tygodniu ogłoszono, że Arabia Saudyjska ograniczy produkcję o kolejny milion baryłek dziennie (BPD). Mówiono, że OPEC+ chce przedłużyć obecną redukcję produkcji poza czerwiec. Firmy amerykańskie ograniczają produkcję, co było widoczne w raporcie na temat aktywnych platform Baker Hughes, który wykazał, że ich liczba spadła do rekordowo niskiego poziomu.

Wczoraj wieczorem ogłoszono, że Niemcy i Francja wsparły plany uruchomienia funduszu ratunkowego w związku z koronawirusem o wartości 500 miliardów euro. Program przewiduje, że Komisja Europejska zbierałaby pieniądze na rynkach, a regiony UE, które ucierpiały bardziej, otrzymałyby fundusze w formie dotacji. Kraje takie jak Dania, Holandia i Austria sprzeciwiają się pomysłowi dotacji na dużą skalę, ponieważ wolałyby, aby pomoc była wypłacana w postaci pożyczek. W najbliższym czasie sytuacja prawdopodobnie będzie się dalej rozwijać, więc inwestorzy będą uważnie obserwować co się dzieje. Ministrowie gospodarki i finansów UE wezmą dziś udział w telekonferencji.

Rynek złota notował wczoraj wyraźną zmienność, osiągając we wczesnych godzinach sesji najwyższy poziom od końca 2012 r. Ostatecznie jednak kurs zakończył na minusie. Metal zwykle notuje spadki, gdy rynki akcji zwyżkują i to właśnie widzieliśmy wczoraj, ponieważ inwestorzy byli nastawieni na ryzyko. Ponieważ srebro ma więcej zastosowań przemysłowych, podczas sesji zanotowało wzrosty. To samo dotyczy miedzi, platyny i palladu. Złoto straciło na wartości, chociaż spadł również dolar amerykański. Amerykańska waluta była pod presją ze względu na komentarze Powella dotyczące dalszych działań wspomagających amerykańską gospodarkę.

O 8:00 została opublikowana stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii, która wyniosła 3,9%, przy prognozie 4,4%. Średnie zarobki z wyłączeniem premii za marzec wyniosły 2,7% (prognoza 2,6%). Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w kwietniu wyniosła 856,6 tys. (prognoza 676,5 tys.).

Odczyt niemieckiego nastroju ekonomicznego ZEW ma wynieść 32. Publikacja zostanie ogłoszona o godzinie 11:00. O godz. 14:30 zostanie opublikowany raport z najnowszych pozwoleń na budowę w USA i rozpoczętych budów mieszkań, a szacunek wynosi odpowiednio 1 milion i 927 000. Jerome Powell złoży zeznania przed Senacką Komisją ds. Bankowości, Mieszkalnictwa i Spraw Miejskich o 16:00.

Kurs euro wobec dolara EUR/USD – kurs znajdował się ostatnio w konsolidacji a przełamanie poniżej 1,0768 może otworzyć drogę na 1,0636. Wzrost  tego miejsca ma szansę wyhamować na oporze przy 1,1000.    

 

Kurs funta w relacji do dolara GBP/USD – para miała ostatnio problem z obraniem kierunku, ale dopóki utrzymuje się poniżej 50-dniowej MA przy 1,2296, tendencja pozostaje spadkowa i kurs może się kierować na 1,2000. 200-dniowa MA przy 1,2653 może stanowić opór. 

 

Kurs euro w stosunku do funta EUR/GBP – dopóki utrzymujemy się powyżej 100-dniowej MA, przy 0,8679, tendencja pozostaje wzrostowa, a poziom 0,9000 stanowi opór. Przełamanie poniżej 0,8679 może otworzyć drogę na test 0,8600.

Kurs dolara wobec jena USD/JPY – kurs notował spadki od marca, a przełamanie poniżej 106,00 może skierować parę na 104,00. Poziom 108,26 oraz 200-dniowa MA stanowi teraz opór.

 

Indeks FTSE 100 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 22 punkty do 6,070

Indeks DAX 30 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 54 punkty do 11,112

Indeks CAC 40 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 23 punkty do 4,521        

Sentyment rynkowy CMC Markets:

US SPX 500 – sentyment dla kontraktu CFD na amerykański indeks SP 500 odzwierciedla przewagę nastrojów niedźwiedzich: w chwili obecnej 69% wszystkich otwartych pozycji na tym instrumencie to transakcje Sprzedaj, o trzy punkty procentowe niżej w stosunku do danych z poniedziałku. Po stronie wartości  61% to pozycje krótkie. Dla tego kategorii od wczoraj odnotowano wzost o jeden punkt.

Germany 30 –  Klienci CMC Markets przeprowadzający transakcje na kontrakcie CFD na niemiecki DAX wciąż cechują się nastawieniem spadkowym, natomiast od ostatniej sesji zaczęło on się gwałtownie zmieniać: pod względem ilości Klientów transakcje Sprzedaj stanowią 58% (spadek o sześć punktów), a przy wartości pozycje Sprzedaj wynoszą 54%, o dziesięć punktów niżej w porównaniu do danych z poniedziałku.

Kurs euro wobec dolara EUR/USD – nastroje wśród przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD na parę EUR/USD są wciąż rozłożone dość równomiernie. Ilościowo nieznacznie dominują byki - dla tej kategorii pozycje Kup stanowią teraz 51%, a dominacja ta wzrosła od wczorajszych odczytów o jeden punkt procentowy. Pod względem wartości otwartych transakcji, dominują natomiast pozycje krótkie – w tej chwili transakcje Sprzedaj stanowią 71%, z dziewięciopunktowym wzrostem w stosunku do wczorajszych odczytów.

Nadzieje na szczepionkę wspierają giełdy, dane z brytyjskiego rynku pracy na radarze - 1

David Madden (Analityk Rynkowy CMC Markets UK)

 

Notowania: EURGBP

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURGBP/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk