• Odbierz prezent
Wzrosty kursu euro (EUR) w relacji do dolara (USD). Fundusz ratunkowy UE w centrum uwagi, spokój na rynkach

W piątek rozpoczął się szczyt UE poświęcony funduszowi ratunkowemu. Sesja przebiegała spokojnie, ponieważ inwestorzy przez większość dnia oczekiwali na informacje z tego wydarzenia. Był to stabilny dzień dla spółek europejskich i amerykańskich.

Na spotkaniu osiągnięto niewiele, co nie było też niespodzianką. W centrum rozmów znajdował się pakiet ratunkowy w wysokości 750 mld euro. Pierwotna propozycja zakładała, że 500 miliardów euro zostanie przydzielonych w formie dotacji, a 250 miliardów euro zostanie rozdysponowanych w postaci pożyczek. Holandia, Austria, Szwecja i Dania wyraziły sprzeciw wobec bezwarunkowego przyznania 500 miliardów euro w formie bezzwrotnej. Pojawiły się obawy, że fundusze nie zostaną wykorzystane do walki z kryzysem zdrowotnym. Kraje, o których mowa, nazwano “oszczędną czwórką”. Zakwestionowały one również wielkość proponowanych dotacji.

Rozmowy toczyły się przez weekend. Chcąc przekonać „oszczędną czwórkę”, zaproponowano, by 400 miliardów euro zostało przekazanych jako dotacje. Poinformowano, że Holandia i Austria naciskają na dotacje w wysokości 390 miliardów euro i pożyczki w wysokości 360 miliardów euro, ale nic nie zostało jeszcze uzgodnione. Dyskusje będą kontynuowane po południu.

Zaproponowano, aby pakiet zawierał „super awaryjną przerwę”, co oznacza, że każdy rząd mógłby zakwestionować wykorzystanie środków. Takie posunięcie pomogłoby w zapewnieniu, że gotówka została wykorzystana zgodnie z jej przeznaczeniem. Im szybciej blok osiągnie porozumienie co do warunków pomocy, tym lepiej dla wszystkich, zwłaszcza dla krajów takich jak Hiszpania i Włochy, które zostały mocno dotknięte kryzysem zdrowotnym i są w dużym stopniu uzależnione od turystyki.

Giełdy w Azji są dość mieszane. CSI 300 notuje solidne wzrosty, Nikkei 225 porusza się płasko, a Hang Seng również zyskuje. 

Stany Zjednoczone opublikowały w piątek mieszane dane. Pozwolenia na budowę za czerwiec wyniosły 1,24 mln, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu z 1,22 mln w poprzedniej aktualizacji. Raport dotyczący rozpoczętych budów mieszkań wyniósł 1,18 miliona, co stanowi przyzwoity wzrost w stosunku do 1,01 miliona zarejestrowanych w maju. Wstępny odczyt nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan wyniósł w lipcu 73,2 i był najniższy od trzech miesięcy. Sytuacja zdrowotna pogorszyła się w ostatnich tygodniach, a wiele państw wstrzymało znoszenie obostrzeń. Prawdopodobnie dlatego nastroje konsumentów spadły.

Dolar amerykański odnotował w minionym tygodniu osłabienie. W środę spadł do najniższego poziomu od prawie miesiąca. W ciągu ostatnich kilku miesięcy waluta stała się schronieniem od ryzyka, a kiedy inwestorzy byli bardziej otwarci, wówczas amerykańska waluta osłabiała się. Apetyt na ryzyko był ostatnio większym czynnikiem wpływającym na ruchy dolara niż wskaźniki ekonomiczne.

Inflacja w strefie euro wzrosła w czerwcu do 0,3% z 0,1%, ale odczyt bazowy spadł do 0,1% z 0,3%. Bazowy odczyt jest często uważany za lepszy miernik popytu bazowego, ponieważ nie uwzględnia cen surowców. W zeszłym tygodniu Christine Lagarde, szefowa EBC, powiedziała, że oczekuje się, że inflacja pozostanie niska.

W pierwszym tygodniu lipca, złoto osiągnęło najwyższy poziom od września 2011 r., jednak w zeszłym tygodniu obserwowaliśmy konsolidację. Towar od dawna jest bezpieczną przystanią, choć od kiedy dolar również przyjął tę rolę, zmienność na złocie zmniejszyła się.

Ropa nieco straciła na wartości w zeszłym tygodniu, ponieważ ogłoszono, że OPEC+ zwiększy wydobycie od przyszłego miesiąca. W maju grupa obniżyła wydobycie o 9,7 mln baryłek dziennie, aby wesprzeć rynek energii. Historyczna obniżka sprawiła, że w czerwcu ropa osiągnęła najwyższy poziom od trzech miesięcy. W zeszłym tygodniu ogłoszono, że organ złagodzi cięcia produkcji do 7,7 mln baryłek dziennie już od przyszłego miesiąca. Pierwotna umowa przewidywała wzrost produkcji w sierpniu, co w zeszłym tygodniu zostało to potwierdzone. Do piątkowego zamknięcia ropa WTI i Brent spadły odpowiednio o 2,4% i 1,9% od czerwcowych maksimów.

Istotne kursy walut

Kurs euro wobec dolara EUR/USD – od końca czerwca pozostajemy w trendzie wzrostowym, a pozytywna tendencja może skierować kurs na 1,1495. Przełamanie tego poziomu otworzy perspektywę ruchu na 1,1570. Wybicie w dół 1,1168 może skierować kurs na 1,1060.

Kurs funta w stosunku do dolara GBP/USD – para pozostawała w konsolidacji przez kilka ostatnich sesji. Wzrosty mogą dotrzeć do oporu przy 1,2698, gdzie znajduje się 200-dniowa MA. Jej przełamanie może sygnalizować chęć wybicia w okolice 1,2813. Spadki mogą dotrzeć do wsparcia przy 1,2418, gdzie znajduje się 100-dniowa MA.

Kurs euro w relacji do funta EUR/GBP – wzrostowa tendencja z końca kwietnia powinna zostać podtrzymana, a celem może być 0,9239. Przełamanie poniżej 50-dniowej MA przy 0,8983 może otworzyć drogę na 0,8800.

Kurs dolara względem jena USD/JPY – has been drifting lower for over one month and support could come into play at 106.00. A rebound might run into resistance at 108.37, the 200-day moving average. 

Indeks FTSE 100 oczekiwany spadek na otwarcie o 8 punktów, przy 6,282

Indeks DAX 30 oczekiwany wzrost na otwarcie o 5 punktów, przy 12,924

Indeks CAC 40 oczekiwany spadek na otwarcie o 6 punktów, przy 5,063          

Sentyment rynkowy CMC Markets:

USDJPY – Klienci przeprowadzający transakcje na kontrakcie CFD na indeks USDJPY podzielili się prawie po równo, z delikatną przewagą dla Kupujących 53%. Zarówno wartości transakcji jak i ich ilość są proporcjonalne, warto zwrócić uwagę iż wartość pozycji Kupujących wzrosła dzisiaj o 3%.

Germany 30 –  sentyment na kontraktach CFD na indeks DAX wskazuje niezmiennie na niedźwiedzie nastawienie klientów CMC Markets. Obecnie pozycje spadkowe stanowią 63% wartości i posiada je 64% klientów przeprowadzających transakcje na tym instrumencie.

US SPX 500 – podobnie wygląda sytuacja na kontraktach CFD na indeks S&P 500, ale tu ilość Klientów znacznie przeważa nad wartościami ich pozycji. Pozycje krótkie posiada 67% z nich i stanowią one 57% wartości. Nic nie wskazuje na zmianę tendencji na tym indeksie.

Fundusz ratunkowy UE w centrum uwagi, spokój na rynkach - 1

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk