• Odbierz prezent
Wzrosty kursu euro do dolara (EUR/USD). Opóźnienie umowy handlowej wychładza rynki, przed nami spotkanie BoE

Wczoraj indeksy giełdowe w Europie odnotowały niewielkie wzrosty, a rozmowy handlowe na linii USA-Chiny nadal dominowały na pierwszych stronach gazet. Pojawiły się informacje, że Pekin chce wycofania taryf wprowadzonych we wrześniu, przed finalizacją pierwszej fazy umowy handlowej. Giełdy zdołały zakończyć sesję na wyższym poziomie pomimo tak istotnych roszczeń ze strony Chin.

Po zamknięciu rynków europejskich ogłoszono,

że umowa handlowa może zostać podpisana w grudniu, podczas gdy wcześniej dominowały informacje, że spotkanie odbędzie się w tym miesiącu. Informacja ta wpłynęła na amerykańskie akcje, jednak indeksy w większości nie odnotowały spadków. We wtorek Dow Jones osiągnął rekordowy poziom, dlatego niektórzy inwestorzy postanowili na razie pozostać poza rynkiem. Sytuacja między USA i Chinami daleka jest od załamania , jednak jest to w pewnym sensie krok w tył, a im więcej czasu mamy do spotkania, tym bardziej prawdopodobne, że coś pójdzie nie tak w międzyczasie. Traderzy są świadomi, że Chiny mogą przeciągać negocjacje. Trump jest gotowy na reelekcję w listopadzie 2020 roku, więc Pekin nie ma motywacji, by szybko zakończyć sprawę. Trump musi być postrzegany jako przywódca walczący o gospodarkę z Chinami, jednak potrzebuje również mocnych rynków akcji, więc cały ten proces prawdopodobnie będzie trwał jeszcze przez wiele miesięcy.

Rynki akcji w Azji straciły nieco na wartości po informacji, że podpisanie umowy handlowej może się przeciągnąć do grudnia.

Prezydent Trump znajduje się pod presją,

ponieważ w przyszłym tygodniu odbędą się pierwsze przesłuchania dotyczące śledztwa w sprawie impeachmentu. Zarzuty dotyczą nacisków Trumpa względem rządu Ukrainy na przeprowadzenie dochodzenia w sprawie rodziny Biden. Prezydent USA zaprzecza zarzutom.

Rynek ropy naftowej spadł wczoraj po publikacji danych EIA, która wykazała, że zapasy ropy w USA wzrosły o prawie 8 milionów baryłek, podczas gdy oczekiwano jedynie 1,51 miliona. Należy pamiętać, że poprzedni raport wykazał, wzrost zapasów o 5,7 miliona baryłek. Tak wysoki poziom może sygnalizować słaby popyt wewnętrzny. Niedługo po opublikowaniu raportu okazało się, że główni producenci OPEC nie chcą wprowadzać dodatkowych cięć produkcji. Informacja ta wywiera dodatkową presję na energię.

Bank Anglii (BoE) wyda swoją decyzję w sprawie stóp procentowych o godz. 13:00. Zgodnie z przewidywaniami bank ma utrzymać stopy procentowe na poziomie 0,75%, a program skupu aktywów również ma pozostać niezmieniony. Mark Carney, szef BoE, zorganizuje konferencję prasową o godz. 13:30. Brytyjski bank centralny pozostaje zasadniczo w zawieszeniu z powodu Brexitu. Może się spodziewać, że utrzyma swoją politykę do czasu opuszczenia przez Wielką Brytanię UE. Fakt, że Fed obniżył stopy procentowe trzy razy w ciągu czterech miesięcy, a EBC zamierza wznowić swój program luzowania ilościowego, skłania do myślenia, że kolejnym krokiem BoE może być obniżka stóp.

Dane dotyczące produkcji przemysłowej w Niemczech zostaną opublikowane o godzinie 8:00,

a konsensus wynosi -0,4%. O godz. 9:30 napłynie publikacja wskaźnika Halifax HPI, a ekonomiści spodziewają się wzrostu cen o 0,3%, co byłoby dobrym odbiciem po spadku o -0,4% we wrześniu. Raport dotyczący wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA zostanie opublikowany o 14:30. Ekonomiści spodziewają się, że odczyt wyniesie 215 000, co byłoby niewielkim spadkiem w stosunku do 218 000 w zeszłym tygodniu.

Kurs euro do dolara EURUSD – para notowała wzrosty od początku miesiąca, a przełamanie powyżej 1,1200 może skierować kurs na 1,1249. Spadki mogą poprowadzić w okolice 50-dniowej MA przy 1,1039.   

 

Kurs funta do dolara GBPUSD – para pozostaje w ruchu wzrostowym, a przełamanie powyżej 1,3000 może poprowadzić kurs w kierunku 1,3178. Spadki mogą spowodować ruch w kierunku 200-dniowej MA przy 1,2708.          

 

Kurs euro do funta EURGBP – notowania pozostają w trendzie spadkowym, a przełamanie poniżej 0,8575 może otworzyć drogę na 0,8471. Jeśli utrzymamy się powyżej 0,8600, możliwy będzie retest 0,8786.

 

Kurs dolara do jena USDJPY – dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 107,80, celem może być 110,00. Spadek poniżej 50-dniowej MA może skierować kurs na 106,48.    

 

Indeks FTSE 100 - oczekiwany spadek na otwarcie o 4 punkty do 7,392.

Indeks DAX - oczekiwany spadek na otwarcie o 4 punkty do 13,175.

Indeks CAC 40 - otwarcie oczekiwane na poziomie 5,866.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30 – sentyment na kontrakcie na niemiecki DAX wskazuje na dalszą  dominację nastrojów spadkowych, choć część Klientów wycofuje się z krótkich pozycji. Obecnie posiada je 69% z nich, a jeszcze wczoraj wartość ta była o 4 punkty procentowe wyższa. Zmiana dotyczy jednak Klientów z pozycjami o mniejszym wolumenie, gdyż nie wpłynęła na zmianę proporcji w wartości pozycji – w dalszym ciągu pozycje krótkie stanowią 72% , a długie 28% wartości wszystkich pozycji utrzymywanych na tym rynku.

US SPX 500–  Klienci CMC Markets przeprowadzający transakcje na kontrakcie CFD na amerykański indeks S&P500 również pozostają nastawieni niedźwiedzio, lecz tu zmiany nastrojów są wyraźniejsze. Ilość Klientów z pozycjami krótkimi spała o 3 punkty procentowe i wynosi dziś 71%, a wartość tych pozycji zmniejszyła się o 4 punkty procentowe i stanowi 60%.

Ropa Crude WTI – bardzo ciekawą sytuację można zaobserwować na kontraktach CFD na Ropę Crude WTI.  Pod względem ilości Klientów nieznacznie przeważają Klienci z pozycjami długimi (52%), jednak pod względem wartości tych pozycji zdecydowanie dominują pozycje krótkie, które stanowią 88% wartości. Świadczy to o tym, że Klienci z większym kapitałem i przeprowadzający transakcje o większym wolumenie oczekują kontynuacji wczorajszych spadków.

Opóźnienie umowy handlowej wychładza rynki, przed nami spotkanie BoE - 1

Sentyment rynkowy CMC Markets

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk