• Odbierz prezent
Wzrosty indeksów giełdowych. S&P500 3,2% w górę, WIG20 zyskuje 3,5%. Notowania giełdowe. Podsumowanie tygodnia

Zeszły tydzień minął pod znakiem powrotu kapitału na rynki akcji. Głównymi powodami były doniesienia o postępach prac nad szczepionką na Covid i niemiecko-francuskie porozumienie o utworzeniu funduszu odbudowy. Zyskaly między innymi amerykańskie indeksy S&P500 (+3,2%) i NASDAQ (+3,4%), europejskie DAX (+5,8%) i CAC40 (+3,9%), rynków rozwijających się MSCI Emerging Markets (+0,4%) i polskie WIG (+3,5%), WIG 20 (+3,7%), mWIG40 (+3,0%) i sWIG80 (+3,3%).

Postęp prac nad szczepionką firmy Moderna po głębszej analizie okazał się co prawda mniej optymistyczny, jednak inne zespoły, jak np. uniwersytetu w Oxford, zmierzają konsekwentnie do celu. Dosyć rewolucyjne jest porozumienie Merkel-Macron, gdyż jak dotąd to Niemcy właśnie były głównym hamulcowym pomysłów dotyczących wspólnych obligacji europejskich, co by oznaczało podzielenie się korzyściami dyscypliny budżetowej z krajami, które tej dyscypliny nie przestrzegały. Aktualna forma jest łatwiejsza do przełknięcia dzięki zasadzie, że wydawanie nowych środków odbywać się będzie według reguł podobnych do innych transferów z budżetu unijnego, a nie w formie pożyczek dla rządów. Czwartkowe wstępne odczyty indeksu koniunktury PMI za maj okazały się generalnie lepsze zarówno od tych z poprzedniego miesiąca, jak i od oczekiwań. Wiele krajów luzuje antywirusowe ograniczenia gospodarcze. Epidemia wydaje się być już pod kontrolą w wielu państwach.

Ze spółek z WIG20 tylko Play i Orange pokazały ujemną stopę zwrotu. Kurs pierwszej spadł o 5,2% wskutek sprzedaży dużego pakietu akcji przez głównych akcjonariuszy. Najmocniej rosły notowania Dino Polska, której bardzo dobre wyniki finansowe I kwartału zaskoczyły inwestorów zniechęconych słabszymi sprawozdaniami konkurentów: Eurocash i Jeronimo Martins. Także dynamicznie zyskiwały akcje KGHM, bo aż 9,8%, na fali oczekiwanego odmrożenia gospodarki światowej i powrotu inwestycji. Z kolei wśród spółek z mWIG40 najmocniej spadał wymiony wyżej Eurocash, wartość spółki zmniejszyła się o 8,5%.

Przyszły tydzień będzie nieco uboższy w publikacje głównych danych ekonomicznych. Dla rynku polskiego znów istotne się stały decyzje Rady Polityki Pieniężnej o poziomie stóp procentowych. Sytuacja zmusiła RPP do istotnych ruchów, czym ostatnio zaskoczyła wielu inwestorów. Aktualnie stawia się, że główna stopa pozostanie niezmieniona na poziomie 0,5%. Jednak istnieje istotne ryzyko ścięcia stóp, co mocno uderzyłoby np. w notowania banków, zaś nieco poprawiłoby wyniki spółek posiadających dług.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk