• Odbierz prezent
Wzrostowy tydzień na GPW, amerykańskie Wall Street na nowych szczytach. Zmienność na każdym froncie [notowania indeksów giełdowych]

Odkąd po raz pierwszy pojawiły się informacje o wysokiej skuteczności szczepionki na COVID-19 indeksy wzrosły po kilkanaście procent, a w przypadku WIG20 nawet o 30%. Patrząc na nowe szczyty na Wall Street czy odrobienie pełnych pandemicznych strat przez DAX można było odnieść wrażenie, że inwestorzy dyskontują bardzo szybki powrót do normalności. W pewnym momencie nakładało się to z lekkim odwrotem drugiej fali zachorowań, jednak ostatnie dni przynoszą już diametralny zwrot – w Niemczech zadecydowano o szerokim lockdownie po rekordowej ilości zachorowań, w Polsce zdecydowano się na profilaktyczny lockdown w okresie poświątecznym, a w Wielkiej Brytanii zanotowano rekordowy przyrost zachorowań wraz z informacją o nowej, dużo bardziej zaraźliwej mutacji koronawirusa.

Żniwo w postaci kilkuprocentowych spadków informacje te zbierają dopiero dziś, natomiast na przestrzeni całego zeszłego tygodnia mimo wszystko dominowały wzrosty. Niemiecki DAX wzrósł aż o 4,4%, natomiast S&P500 o 1,65%. Jeszcze lepiej zachował się NASDAQ ze wzrostem o 3,11%. Takie zachowanie indeksów można było uargumentować tym, że Fed nie zawiódł i wprowadził forward guidance dla programu skupu aktywów, niejako zapewniając o jego długotrwałości. Oprócz tego pozytywnie odbierano wzrost prawdopodobieństwa uchwalenia pakietu stymulacyjnego dla amerykańskiej gospodarki, co wreszcie miało w weekend miejsce (i teraz można już „sprzedawać fakty”.

Wzrostem tydzień zakończyła też GPW, jednak był to wynik dosyć skromny na tle wyżej zaprezentowanych indeksów. WIG i mWIG40 wzrosły o 0,7%, a WIG20 o 0,58%. Po raz kolejny największym obciążeniem dla blue chipów był CD Projekt, spadający o prawie 17%, a gros tego spadku przypadło na piątkową sesję, kiedy to rynek dowiedział się o wstrzymaniu sprzedaży Cyberpunku w wersji cyfrowej na PS4 przez Sony. Na początku tygodnia z kolei tąpnięcie na akcjach było spowodowane bardzo krytycznymi ocenami graczy konsolowych. Słaby performance akcji CD Projektu nie przeszkodził jednak zanotować bardzo dobrego debiutu spółce People Can Fly, której akcje skończyły dzień z 50% wzrostem. Korektę notowań zaliczyły także rafinerie – PKN i Lotos spadły o kilka procent. Za to bardzo dobrze zachowywały się walory PZU po deklaracjach o możliwości wypłaty wysokiej dywidendy. W końcówce tygodnia materializujące się obawy o wpływ lockdownów sprzyjały notowaniom Allegro, dzięki czemu skończyły one tydzień z 8-procentowym zyskiem.

Ten tydzień będzie już w części tygodniem świątecznym, a zatem danych makro będzie zauważalnie mniej. Poza opublikowanymi już informacjami o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej z Polski warto jeszcze zwrócić uwagę na finalny odczyt PKB za III kw. z USA, dane o zamówieniach na dobra trwałe, indeks zaufania konsumentów czy raport Uniwersytetu Michagan. Płynność na rynku może być zauważalnie niższa, ale to, w obliczu pojawiającej się niepewności związanej z pandemią (wzrost zachorowań w Europie, nowy bardzie zaraźliwy szczep wirusa) zmienność, z nastawieniem na presję sprzedających, może być duża.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk