• Odbierz prezent
Wzrostowa korekta: w indeksie blue chipów tracą jedynie akcje JSW, KGHM oraz Mercator - notowania GPW

Na poniedziałkowej sesji indeksy Nasdaq (+0,7%) i S&P 500 (+0,2%) osiągnęły nowe historyczne maksima. W przypadku indeksu spółek technologicznych możemy mówić o rekordach w cenach zamknięcia, gdyż w ramach notowań intraday indeks Nasdaq już dwukrotnie był na takich poziomach – w lutym i w kwietniu 2021 roku.

W poprzednich miesiącach dwukrotnie dalsze wzrosty zatrzymały się w okolicach poziomu 14 200 pkt.,

co przerodziło się w gwałtowną korektę (za pierwszym razem o przeszło 10%, za drugim indeks spadł o ok. 8% do poziomu okrągłych 13 tys. pkt.). O dalszym zachowaniu giełdy zadecydować może wynik posiedzenia Rezerwy Federalnej, które odbędzie się dziś i jutro, jednak decyzje poznamy w środę. Konsensus rynkowy nie spodziewa się zmian w polityce monetarnej, ale dla inwestorów istotne mogą być pozostałe kwestie, takie jak prognozy i wypowiedzi na konferencji Prezesa Fed Jerome Powella. Z pozostałych tematów - wczoraj premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił przełożenie zniesienia restrykcji z 21 czerwca na 19 lipca.

Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem wszystkich kluczowych krajowych indeksów

Najmocniej zyskały największe spółki, wśród których jedynie JSW (-0,6%), KGHM (-0,2%) i Mercator (-0,1%) odnotowały niewielki spadek. W czołówce znalazły się walory LPP (+3,5%) i przedstawiciele sektora bankowego: Pekao (+2,5%) i Santandera (+2,3%). W indeksie mWIG40 również najsilniej prezentował się sektor bankowy – mBank zyskał 4,8%, a bank Millennium 4%, a jedynym walorem, który zaliczył istotną korektę był Ten Square Games (-3,5%), tym samym spółka oddała sporą część piątkowego wzrostu napędzanego rozpoczęciem przeglądu opcji strategicznych.

W indeksie sWIG80 liderem wzrostów była spółka Industrial Milk Company

- przedstawiciel najmocniej rosnącego sektora na wczorajszej sesji WIG-Ukraine. Zarówno wspomniany indeks jak i spółki rolnicze kontynuują imponujące wzrosty po korekcie z przełomu I i II kw. Drugim najmocniejszym walorem w indeksie małych spółek był Erbud (+7,8%), który ogłosił zamiar przeprowadzenia IPO przez spółkę z grupy – Onde. W indeksie największe spadki odnotowały spółki z branży gier – Boombit (-4%) i CI Games (-3,7%).


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk