• Odbierz prezent
Wzrost zapasów ropy na chwilę zatrzymuje rajd cen surowca

Wzrost zapasów ropy naftowej o 7,2 mln baryłek, a tydzień później o 7 mln baryłek spowodowały, że notowania ropy naftowej zatrzymały się przy pięciomiesięcznym szczycie w rejonie 64,3 USD za baryłkę WTI po ponad 40 proc. rajdzie od początku roku.

Powiększenie się zapasów surowca w USA jest pewnego rodzaju przeciwwagą dla działań OPEC i w rezultacie może podważyć wysiłki Arabii Saudyjskiej zmierzające do ograniczenia nadmiaru ropy na rynku, ponieważ OPEC w swoim miesięcznym raporcie mówi, że produkcja spadła o 534 000 baryłek dziennie w zeszłym miesiącu do około 30 milionów. To właśnie istotne zmniejszenie produkcji przez kartel i jego sojuszników wywindowało ceny czarnego złota i jednocześnie powoduje, że rośnie produkcja z USA, ponieważ przy wyższych cenach coraz bardziej opłaca się wydobywać ropę z amerykańskich łupków.

1

Wykres notowań baryłki ropy WTI. Źródło: platforma Conotoxia.

Z perspektywy wykresy notowania relatywnie niedawno przekroczyły od dołu średnią 200-sesyjną, która dla wielu jest wyznacznikiem trendu. W tym przypadku mogłoby to oznaczać przejście z trendu spadkowego do trendu wzrostowego. Również rynek znajduje się wewnątrz kanału trendowego, a wcześniej potwierdził swoją siłę przez pokonanie linii poprowadzonej po lokalnych szczytach. Poziom wcześniejszego wsparcia w rejonie 63,74 USD także nie zdołał zatrzymać kupujących.

Teoretycznie następne opory wypadać mogą zarówno przy górnym ograniczeniu w kanale trendowym oraz przy wyrysowanych zniesieniach Fibonacciego. Warto też dodać, całe odbicie na rynku ropy jest także wspierane przez coraz większe zaangażowanie ze strony kupujących kontrakty terminowe, czyli nie jest to wzrost “bez pokrycia”.

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (BRENT)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/UKOIL/

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk