• Odbierz prezent
Wzrost zainteresowaniami akcjami PKNORLEN i LOTOS spowodowany zwyżką cen ropy

Na tle wczorajszych spadków na głównych rynkach zagranicznych notowania krajowych akcji wykazywały dużą odporność, indeks największych spółek zdołał nawet odnotować niewielką zwyżkę. Mocno w tym pomogły wykazujące wcześniej bardzo słabe zachowanie spółki paliwowe.

Chociaż modelowe marże rafineryjne są nadal bardzo niskie, to jednak wczorajsze zwyżki cen paliw ponad dynamikę wzrostu cen ropy mogły wesprzeć zainteresowanie akcjami PKNORLEN i LOTOS. Na tle rynku dobre zachowanie objęło również krajowe banki, chociaż tutaj nie wydarzyło się nic istotnego. Natomiast zniżkowały akcje KGHM powodowane osłabienie cen miedzi na głównych rynkach światowych. Aczkolwiek cena akcji jest od sierpnia w trendzie bocznym nie wykazując bardziej nerwowych ruchów, wykazywane dziś wzrosty cen metalu powinny pobudzić zainteresowanie spółką. Natomiast od 2-3 tygodni relatywną słabość wykazują akcje CDPROJEKT. Zresztą ogółem segment gamingowy na krajowym rynku po silnym II kw. w zakresie wycen, ale też podpartych dobrymi wynikami, w III kw charakteryzuje się osłabieniem wzrostowego impetu.

Indeksy WIG i WIG20 obecnie są przy podstawie 3 miesięcznego kanału bocznego. Dla WIG20 po wczorajszej sesji pojawił się niewielki młot jako zapowiedź kontynuacji wzrostowego odbicia. Dziś wygasa wrześniowa seria instrumentów pochodnych, która może powodować większą nerwowość w ostatniej godzinie notowań, na podstawie których jest obliczany kurs rozliczeniowy. W grupie największych spółek skład indeksu pozostaje bez zmian. Na głównych rynkach zagranicznych wykazywane słabsze nastroje zdają się być wciąż pod wpływem ostatniego posiedzenia FED, na którym nie wprowadzono żadnych zmian w bieżącej polityce pieniężnej. Być może oczekiwano dodatkowych stymulusów, a jednocześnie szacuje się utrzymanie bieżącego poziomu stóp do 2023r. co może być odbierane jako obawy o trwałość odbicia w gospodarce. W dzisiejszym kalendarium zwracamy uwagę na krajowe odczyty o produkcji przemysłowej oraz w USA na wskaźnik nastrojów konsumentów Uniw. Michigan. /Marcin Brendota/

WIG w układzie dziennym

Wzrost zainteresowaniami akcjami PKNORLEN i LOTOS spowodowany zwyżką cen ropy - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk