• Odbierz prezent
Wzrost przemysłu w strefie euro zwalnia: w ujęciu miesięcznym produkcja w przemyśle spadła o 1,6%.
fot. freepik.com

W tym tygodniu poznaliśmy dane dla europejskiego przemysłu, które wykazały, że wzrost w tym sektorze spowalnia. Tempo wzrostu w ujęciu rocznym spadło z 8% w lipcu do 5,1% w sierpniu. W ujęciu miesięcznym produkcja w przemyśle spadła o 1,6%. Powody są niezmienne: zerwane relacje dostawcy-nabywcy, prowadzące do ograniczonych dostaw materiałów do produkcji i wzrostu ich cen. Problemy występują na wielu frontach, wliczając zatłoczone porty morskie czy nawet niedobór kierowców ciężarówek.

Brak surowców i wysokie ceny ograniczają zatem zdolność przemysłu do produkowania większej liczby towarów, a tym samym podnoszą koszty produkcji. Reagują na to również wskaźniki wyprzedzające, które na bieżące problemy w gospodarce światowej odpowiadają spadkami i zbliżającą się stagflacją, czyli połączenia stagnacji w gospodarce z wysoką inflacją. Znalazło to również odzwierciedlenie w opublikowanym w tym tygodniu niemieckim indeksie ZEW, który spadł z 26,5 pkt. do 22,3 pkt. w październiku.

Banki centralne, które muszą ograniczać inflację poprzez podnoszenie stóp procentowych, nie są w łatwej sytuacji ze względu na zbliżającą się stagflację. Z drugiej strony, podnosząc stopy procentowe, niszczą i tak już bardzo naruszoną gospodarkę. Muszą więc wybrać spośród dwóch dróg. Albo walka z inflacją, albo wsparcie gospodarki.

Złoty umocnił się w tym tygodniu, a w piątek rano był notowany wobec euro po kursie 4,57 PLN/EUR. Kurs eurodolara wzrósł do poziomu 1,161 USD/EUR.


Akcenta

AKCENTA to międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem.AKCENTA specjalizuje się w wymianie walut, realizacji płatności zagranicznych i transakcjach zabezpieczających kursy walut. Przewagami AKCENTY wobec banków są bardzo dobre oferowane kursy walut, które każdy Klient może negocjować, niskie opłaty za przelewy międzynarodowe oraz bezpłatne rachunki. Przewagą AKCENTY wobec kantorów internetowych jest specjalizacja w kierunku obsługi firm i pełna oferta usług walutowych uwzględniających potrzeby przedsiębiorstw, w tym transakcje z rynku terminowego (forwardy).AKCENTA działa na rynkach finansowych od ponad 20 lat, obecnie w 7 krajach Europy: w Czechach, Francji, Niemczech, Polsce, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk