• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
popyt na złoto
Z artykułu dowiesz się:

o ostatnich tendencjach na rynku fizycznego złota

Większość z traderów na pewno przyzna rację stwierdzeniu, że oprócz technicznego spojrzenia na rynki warto znać fundamentalne czynniki, które sprawiają, że rynki rosną lub spadają. Duże znaczenie dla wyników może mieć zwłaszcza przy handlu długoterminowym. Z tego też powodu dzisiaj postaram się krótko przybliżyć ostatnie fundamentalne przesłanki na temat wzrostów ceny złota w pierwszym kwartale tego roku.

Złoto było jednym z najbardziej zmiennych instrumentów na rynku w pierwszych miesiącach roku. Oprócz czynników takich jak niepewność na rynku i chęć ochrony kapitału przechodząc do „bezpiecznych przystani”, cena złota wzrastała wraz ze wzrostem popytu na fizyczne złoto na świecie. Jednym z krajów, w których złoto zrobiło prawdziwą furorę jest Japonia, w której w pierwszym kwartale 2015 roku sprzedaż wzrosła o 35%. Tak ogromny wzrost popytu podyktowany był ostatnimi decyzjami Centralnego Banku Japonii, który po styczniowej decyzji dołączył do grona krajów prowadzących politykę monetarną ujemnych stóp procentowych. Naturalną reakcją Japończyków była więc chęć przeniesienia gotówki z banków w aktywa, które powstrzymają ją od spadku wartości wywołanego ujemnymi stopami procentowymi.

Analogiczna sytuacja następuje w Europie – w krajach, które prowadzą politykę zerowych lub ujemnych stóp procentowych – czyli na ten moment mowa jest o strefie Euro, Danii, Szwecji oraz Szwajcarii.

Warto przytoczyć również słowa The World Gold Council – organizacji na rzecz rozwoju rynku złota z raportu 31 marca:

„Historia pokazuje, że w okresach niskich stóp procentowych, zwroty ze złota zwykle są podwójnie większe od średniego zysku otrzymywanego w długim terminie.”

„W długim terminie polityka negatywnych stóp procentowych może skutkować we wzrostach strukturalnego popytu ze strony banków centralnych oraz inwestorów.”

Kolejnym czynnikiem wywołującym wzrosty na tym rynku są wiadomości od Rezerwy Federalnej o braku planów na dalsze podwyżki stopy procentowej w USA.

Na koniec dodam jeszcze liczby, które doskonale świadczą o wzroście popytu na fizyczne złoto – w 2015 roku popyt konsumencki w Japonii wzrósł niemal dwukrotnie do 32.8 ton z 17.9 ton z wcześniejszego roku – dane z Gold Council.


Michał Łyko

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ekspert japońskiej metody inwestowania Ichimoku Kinko Hyo - jednej z najstarszych metod analizowania oraz konstrukcji wykresów. Na rynkach finansowych od ponad 3 lat.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk