• Odbierz prezent
Wzrost PKB w Polsce jest nadal mocny. Sprawdź jakie czynniki będą kształtować wzrost gospodarczy

Wzrost PKB w Polsce jest nadal mocny, a fundamenty są solidne, jednak uważam, że szczytowa wartość została osiągnięta w 2018 r. i wzrost gospodarczy zacznie hamować.

Konsumpcja gospodarstw domowych powinna się utrzymać ze względu na fakt, iż wskaźnik stresu konsumenckiego spadnie w wyniku mniejszych presji inflacyjnych, a inwestycje publiczne ponownie okażą się ważnym czynnikiem wzrostu.

Realnym problemem jest zauważalny gwałtowny spadek tempa wzrostu w strefie euro, w szczególności w Niemczech, który negatywnie wpłynie na Polskę. Produkcja przemysłowa w Niemczech znalazła się w recesji, a tegoroczny wzrost PKB w najlepszym razie wyniesie 1%.

Jedyna nadzieja wiąże się z możliwym odbiciem konsumpcji w II kwartale, co nieco ożywiłoby wzrost gospodarczy. Na razie Polska będzie musiała zmierzyć się ze spowolnieniem w Niemczech, co nie będzie proste.

 

W ujęciu ogólnym czynnikami kształtującymi wzrost gospodarczy będą:

 

- niskie ceny surowców – wpływ pozytywny

- niskie stopy procentowe – wpływ pozytywny

- deglobalizacja – wpływ raczej negatywny

- niewielka podaż pieniądza – wpływ negatywny

- niewielka płynność USD – wpływ bardzo negatywny

 

Christopher Dembik, dyrektor ds. analiz makroekonomicznych w Saxo Banku

 

O Saxo Banku

 


Saxo Bank

Saxo Group to ogólnoświatowy internetowy bank inwestycyjny podlegający przepisom prawa UE; ma siedzibę główną w Kopenhadze i działa w centrach finansowych na całym świecie, w miastach takich jak Londyn, Singapur, Paryż, Zurych, Dubaj i Tokio.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk