• Sklep
  • Odbierz prezent
"Wzrost PKB nie może się zatrzymać?" GUS publikuje dane o PKB i inflacji

Główny Urząd Statystyczny w środę 15 maja opublikował tzw. szybkie szacunki dotyczące wzrostu Produktu Krajowego Brutto za pierwszy kwartał roku oraz wysokości inflacji konsumenckiej w kwietniu. Wbrew ostatnim doniesieniom telewizji publicznej o „pędzącym wzroście gospodarczym”, wzrost PKB w pierwszym kwartale nie potwierdza tak jednoznacznego optymizmu, choć jednocześnie okazał się wyższy od oczekiwań.

 

Wg szacunków GUS, wzrost PKB w pierwszym kwartale 2019 r. wyniósł 4,6% (r/r), w stosunku do wzrostu o 4,9% w ostatnim kwartale zeszłego roku, co oznacza wzrost (wyrównany sezonowo) o 1,4% w stosunku do poprzedniego kwartału. Kwartalny wzrost PKB liczony jest w stosunku r/r.

Warto dodać, że są to jedynie szybkie szacunki, gdyż pełne dane nt. PKB za pierwszy kwartał zostaną opublikowane w ostatni dzień maja.

 

W środę poznaliśmy również wysokość inflacji za kwiecień. GUS oszacował inflację konsumencką na 2,2%, co jest wartością zgodna z oczekiwaniami. Największy wzrost inflacji został osiągnięty w transporcie (4,8%) oraz usługach hotelarskich i gastronomicznych (3,8%). Ceny żywności i napojów alkoholowych wzrosły o 3,3%, o 2,2% spadły natomiast ceny odzieży i obuwia. Inflacja CPI w zakresie łączności również spadła o 1,9%.

Wszystkie wartości procentowe liczone są w stosunku r/r, czyli w odniesieniu do kwietnia zeszłego roku.

W poniedziałek 13 maja GUS opublikował dane dotyczące średniego wynagrodzenia w I kwartale, wykazujące rekordowe średnie zarobki, po raz pierwszy w historii zbliżające się do granicy 5 tys. złotych brutto. Dane o średnim wynagrodzeniu trudno jednak analizować w oderwaniu od inflacji.

Czytaj także: GUS: Średnie wynagrodzenie jeszcze nigdy nie było tak wysokie

Główny Urząd Statystyczny opublikował w poniedziałek 13 maja dane dotyczące zarobków Polaków w pierwszym kwartale 2019 r. Średnie wynagrodzenie okazało się najwyższe w historii i wyniosło niemal 5000 PLN brutto, na podstawie danych z jednostek administracji publicznej i dużych przedsiębiorstw. Przec.. Czytaj
GUS: Średnie wynagrodzenie jeszcze nigdy nie było tak wysokie


Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk