• Odbierz prezent
Wzrost notowań na rynku ropy naftowej! [Notowania WTI i BRENT]

Jak dotychczas, bieżący tydzień na rynku ropy naftowej przyniósł systematycznie i dość dynamiczne wzrosty notowań ropy naftowej. Dzisiaj jednak ceny tego surowca delikatnie osuwają się w dół, niwelując część zwyżki z wczorajszej sesji.

Z pewnością na rynku ropy naftowej w tym tygodniu pojawiło się wiele ważnych impulsów dla strony popytowej. Po pierwsze, pojawiły się kolejne doniesienia o tym, ze państwa zrzeszone w OPEC+ są gotowe na zdecydowane działania zmierzające do wsparcia notowań tego surowca na światowym rynku. W grę wchodzi nawet kolejne obniżenie produkcji, jeśli okaże się, że ponowny lockdown w niektórych krajach mocno ograniczy popyt na ropę naftową.

Ropa naftowa na drodze do wzrostowego tygodnia - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Po drugie, w tym tygodniu pojawiły się dane pokazujące zaskakująco duży spadek zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych – zarówno Amerykański Instytut Paliw, jak i Departament Energii USA, oszacowały zniżkę na 8 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano wzrostu zapasów o około 2 mln baryłek. Te informacje istotnie wsparły stronę popytową na rynku ropy w tym tygodniu.

Kwestia amerykańskich wyborów prezydenckich pozostaje raczej na drugim planie, aczkolwiek nie oznacza to, że nie ma zupełnie wpływu na ceny ropy. Teoretycznie, kupującym na rynku ropy naftowej bardziej sprzyjałaby wygrana Donalda Trumpa, bowiem obecny amerykański prezydent z pewnością utrzymałby sankcje dotyczące eksportu ropy z Iranu i Wenezueli, tymczasem Joe Biden może prowadzić łagodniejszą politykę międzynarodową.

Ropa naftowa na drodze do wzrostowego tygodnia - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk