• Odbierz prezent
Wzrost napięcia w relacjach USA-Chiny!

Czwartkową sesję główne indeksy po obu stronach oceanu zakończyły na minusie. Raporty okresowe publikowane przez spółki detaliczne z sektorów dóbr podstawowych nie zaskoczyły pozytywnie swoimi wynikami.

Oprócz szacowania skutków epidemii pojawia się nowy temat przykuwający uwagę inwestorów. Jest nim wzrost napięcia w relacjach USA-Chiny. Prezydent D. Trump wcześniej oskarżył rząd chiński o zwlekanie z informacją opinii publicznej o wybuchu epidemii, obecnie ostrzegł chińskie władze, że ostro zareaguje, jeśli Chiny będą próbowały ograniczyć ruchy demokratyczne w Hongkongu. Dla przypomnienia chiński parlament zajmie się dzisiaj przepisami o bezpieczeństwie narodowym w tym cieszącym się autonomią regionie. Nastrojów nie zmieniły nawet seria pozytywnych danych makro za maj, w tym najświeższy odczyt z rynku pracy, gdzie liczba nowych zasiłków dla bezrobotnych wyniosła 2438 tys. osób- niewiele więcej od konsensusu.

Słabsze od oczekiwań dane makro dla polskiej gospodarki poza indeksem WIG20 nie wpłynęły mocno na notowania. Wśród spółek z indeksu WIG20 najbardziej traciły akcje spółki Play, której notowania otwarły się z przeszło 8% przeceną. W przypadku rynku szerokiego podane przez PKP Cargo wyniki za IQ`20 roku spowodowały przecenę akcji o 3,4%. Spółka zaraportowała stratę w wysokości 114,4 mln zł wobec 53,1 mln zł zysku netto rok wcześniej. Natomiast podane przez Grupę Azoty lepsze od oczekiwań wyniki w pierwszym kwartale tego roku były paliwem do wzrostu notowań w pierwszych godzinach handlu, natomiast po głębszej analizie wzrost długu netto osłabił notowania. Sytuacji nie poprawiła informacja ze strony wiceprezesa spółki P. Łapińskiego, który spodziewa się osłabienia popytu na tworzywa sztuczne i niektóre produkty chemiczne. Natomiast solidnym wzrostem mogą pochwalić się notowania Lubawy (+36%), której zysk netto w IQ`20 roku wyniósł 12,3 mln zł wobec 3,9 mln zł rok wcześniej. Pod presją mogą znaleźć się walory JSW oraz Getin Noble. W przypadku JSW niepokojącym jest pogarszający się bilans spółki, natomiast Getin Noble zaraportował w IQ`20 roku stratę netto w wysokości 109,6 mln zł wobec konsensusu 93,8 mln zł. Jeżeli chodzi o dane makro, to dzisiaj poznamy kwietniową dynamikę sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej.

WIG w układzie dziennym

Wzrost napięcia w relacjach USA-Chiny!	 - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk