• Sklep
  • Odbierz prezent
Wzrost kursu euro do dolara EURUSD  po wystąpieniu szefa Fed

Jerome Powell nieoczekiwanie zmienił ton, wobec wcześniejszych zapowiedzi konsekwentnego podwyższania stóp procentowych. W trakcie środowego wystąpienia zasugerował, że są one tuż poniżej poziomu uznawanego za neutralny. Obserwatorzy i uczestnicy rynku zinterpretowali to w taki sposób, że w przyszłym roku ścieżka zaostrzania polityki pieniężnej będzie znacznie łagodniejsza niż się wcześniej spodziewano.

Takie postawienie sprawy wywarło znaczący wpływ na rynki finansowe. Przede wszystkim osłabił się dolar. O ile tuż przed wystąpieniem szefa Fed za euro płacono poniżej 1,13 dolara, to w czwartek rano kurs wspólnej waluty docierał w pobliże 1,14 dolara. Doprowadziło to mocnej poprawy nastrojów na rynkach wschodzących. MSCI Emerging Markets poszedł w górę o prawie 2,4 proc. Jest więc duża szansa na bardziej trwałą tendencję wzrostową, z której z pewnością skorzysta także warszawski parkiet. Silne zwyżki zanotowano także na giełdzie nowojorskiej, gdzie indeksy zyskiwały po ponad 2 proc., a technologiczny Nasdaq Composite o prawie 3 proc. Zdecydowanie w dół poszła także rentowność amerykańskich obligacji skarbowych. W przypadku papierów dziesięcioletnich zniżkowała ona z prawie 3,06 do poniżej 3,02 proc. Trudno jeszcze ocenić, na ile trwałe zmiany na rynkach finansowych spowoduje wypowiedź szefa Fed, ale jeśli dojdzie do oczekiwanego spowolnienia tempa wzrostu amerykańskiej gospodarki, szanse na zapowiadane wcześniej trzy podwyżki stóp procentowych w 2019 r. zostaną mocno ograniczone. Byłaby to dobra informacja dla inwestorów na rynkach akcji oraz obligacji.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Michał Stanek

Absolwent Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Od 1999 roku związany z rynkiem finansowym. Karierę rozpoczynał w renomowanych towarzystwach ubezpieczeniowych, powszechnym towarzystwie emerytalnym oraz departamentach Private Banking i Wealth Management międzynarodowych banków komercyjnych. Bogate doświadczenie biznesowe zdobył pełniąc m. in. funkcję dyrektora Regionalnego w AXA TFI S.A., a także dyrektora Sprzedaży i Rozwoju Sieci, a następnie dyrektora ds. Komunikacji Inwestycyjnej w AgioFunds TFI S.A. Obecnie prezes zarządu w Q Value sp. z o.o. Uznany trener i wykładowca, specjalizujący się w tematyce finansowej. Autor wielu publikacji w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk