• Odbierz prezent
Wzrost importu ropy naftowej do Chin. Cena miedzi w górę

Dane dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, mimo początkowych obaw, miały neutralny wydźwięk. Wczorajszy mniejszy od oczekiwań wzrost zapasów ropy, zaraportowany przez Departament Energii USA, był równowagą dla słabego odczytu API z wtorku, jednak nie był na tyle dobry, aby wywołać na rynku ropy naftowej istotny optymizm.

Tymczasem dzisiaj na uwagę zasługują dane dotyczące importu ropy naftowej do Chin. Pokazały one bowiem, że w minionym miesiącu import ten wyniósł 42,82 mln ton, co oznaczało średnio 10,42 mln baryłek dziennie. Co prawda jest to nieznacznie gorszy wynik niż w kwietniu poprzedniego roku (10,64 mln baryłek dziennie), jednak jest to wyższa wartość niż w marcu bieżącego roku (9,68 mln baryłek). Łącznie, import ropy naftowej do Chin w pierwszych czterech miesiącach 2020 roku wyniósł 170 mln ton, a więc był o 1,7% wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Wzrost importu ropy naftowej do Chin - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

To oznacza, że mimo pandemii koronawirusa, Chińczycy nadal kupują ogromne ilości ropy naftowej. O ile w drugiej połowie lutego i w marcu aktywność wielu branż gospodarki w Chinach zmalała – i to odbiło się negatywnie na tamtejszym imporcie ropy naftowej – to już w kwietniu Państwo Środka wyraźnie zwiększało zakupy. W dużym stopniu miał na to wpływ fakt, że po wygaśnięciu poprzedniego porozumienia naftowego wraz z końcem marca, kraje OPEC (głównie Arabia Saudyjska) oraz Rosja zaczęły rywalizować ceną o największych odbiorców swojej ropy naftowej. To sprawiło, że Chiny skusiły się na więcej dostaw surowca oraz uzupełnienie strategicznych rezerw ropy.

Na razie aktywność przemysłowa w Chinach nie powróciła do poziomów sprzed pandemii, jednak w kolejnych miesiącach sytuacja gospodarcza w Państwie Środka powinna się stopniowo polepszać, a to daje szansę na dalszy wzrost tamtejszego popytu na paliwa – zwłaszcza jeśli notowania ropy naftowej będą utrzymywać się na relatywnie niskich poziomach.

Wzrost importu ropy naftowej do Chin - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

MIEDŹ

Rosnący import miedzi do Chin.

Bieżący tydzień na rynku miedzi przynosi przewagę kupujących. Wzrosty są mało dynamiczne, ale systematyczne, a dzisiaj doprowadziły one ceny miedzi w USA do okolic 2,36 USD za funt. To najwyższy poziom cen miedzi od tygodnia. Niemniej, cenom miedzi nadal daleko jest do wypracowania trwałych zwyżek, ponieważ utrzymuje się niepewność związana z kondycją globalnej gospodarki w kolejnych miesiącach.

Optymistycznym akcentem podczas dzisiejszej sesji okazały się dane dotyczące importu miedzi do Chin. W kwietniu wyniósł on bowiem ponad 460,9 tys. ton, co oznacza wzrost o 4,3% w stosunku do marca bieżącego roku (import wtedy wyniósł niecałe 442 tys. ton). Kwietniowy wynik z bieżącego roku był także aż o 13,8% wyższy niż w kwietniu poprzedniego roku.

Wzrost importu miedzi do Chin miał związek głównie z dwoma czynnikami. Po pierwsze, chiński przemysł wraca do standardowej działalności po okresie zamknięcia fabryk, biur, itp. na skutek pandemii koronawirusa. Po drugie, obserwowany w I kwartale br. spadek cen miedzi zachęcał importerów do wzmożonych zakupów.

Wzrost importu ropy naftowej do Chin - 3

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk