• Odbierz prezent
Wzrost globalnej awersji do ryzyka uderza w ceny ropy

Temat groźnego koronawirusa obecnie dominuje w globalnych mediach, jak również na rynkach finansowych. Związany z nim wzrost awersji inwestorów do ryzyka uderza w notowania wielu surowców powiązanych z koniunkturą, w tym ropy naftowej.

Notowania ropy naftowej zaliczyły już trzy spadkowe tygodnie z rzędu,

a dynamika zniżek była duża – podczas piątkowej sesji ceny ropy zeszły do najniższych poziomów od trzech miesięcy. Niemniej, na tym spadki się nie zakończyły – dzisiejsza sesja rozpoczęła się od luki spadkowej na wykresie ropy naftowej.

Wzrost globalnej awersji do ryzyka uderza w ceny ropy - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Sytuacja w Chinach budzi wiele obaw, w tym również obawy o spadek popytu na ropę naftową na świecie. Rozprzestrzenianie się koronawirusa sparaliżowało sektor transportowy i turystyczny w Chinach, jak również zaczęło budzić realne obawy o stan tamtejszej gospodarki. Ze względu na duże znaczenie Chin jako konsumenta ropy naftowej, potencjalnie niższy popyt na ropę w tym kraju wpływa na ceny „czarnego złota” negatywnie.

Kwestia sytuacji w Chinach przyćmiewa pozostałe uwarunkowania fundamentalne, które wskazują na wyczerpujący się potencjał do dalszych spadków cen ropy naftowej. Niespokojnie jest nadal na Bliskim Wschodzie, a OPEC+ rozważa przedłużenie porozumienia naftowego do końca bieżącego roku. O ile potencjał do odbicia cen ropy w górę rośnie, to w krótkoterminowej perspektywie to właśnie negatywne emocje związane z wirusem mogą na rynku ropy przeważyć.

Wzrost globalnej awersji do ryzyka uderza w ceny ropy - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Cena złota

Wzrostowy początek tygodnia na rynku złota.

Poprzedni tydzień na rynku złota zakończył się na plusie – i tak również rozpoczyna się nowy tydzień na wykresie cen tego kruszcu. Notowania złota dzisiejszą sesje otworzyły luką wzrostową, a cena kruszcu przekroczyła poziom 1580 USD za uncję.

Zwyżkom cen złota sprzyja przede wszystkim wzrost globalnej awersji do ryzyka na globalnych rynkach finansowych, wywołany rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Ogólne nastawienie risk-off doprowadziło do ucieczki kapitału w aktywa uznawane za tzw. bezpieczne przystanie, do których złoto niewątpliwie należy.

W rezultacie, cena złota obecnie znajduje się na najwyższym poziomie od ponad dwóch tygodni. Jeśli obawy dotyczące epidemii koronawirusa się będą utrzymywać, to cena złota może wybić się na tegoroczne maksima. Obecnie ważnym poziomem oporu jest bariera 1600 USD za uncję.

Wzrost globalnej awersji do ryzyka uderza w ceny ropy - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk