• Odbierz prezent
Wzrost ceny ropy naftowej pomaga dźwigać się giełdzie!

Na wtorkowej sesji główne indeksy za oceanem zamknęły się podobnie, jak w poniedziałek na plusach. Motorem do zwyżek była kontynuacja wzrostów cen ropy naftowej, której ograniczenia produkcji zaczynają materializować się w cenach.

Spółkom z sektora wydobywczego pomógł również komunikat ze strony D. Trumpa o planach stworzenia programu pomocowego dla spółek z tego sektora. Nie wiadomo na razie, czy obietnica ta zostanie wprowadzona w życie, czy jest to raczej element zagrywki politycznej, aby zyskać elektorat w nadchodzących wyborach prezydenckich. Warto również zauważyć rosnący optymizm związany ze stopniowym odmrażaniem gospodarki. Dla przykładu Kalifornia, jak i kilka innych stanów od piątku otwiera część sklepów detalicznych. Natomiast jeżeli chodzi o wyniki finansowe, to wczoraj rosły przeszło 4% akcje spółki DuPont po podaniu lepszego od oczekiwań zysku na akcję (0,84 USD). Co ciekawe optymizmu nie zakłóciły nawet słabe dane makro. Kwietniowy odczyt wskaźnika ISM dla usług był jednym z najniższych w historii, inwestorzy prawdopodobnie akceptują powiedzenie, że zanim będzie lepiej musi być pierw gorzej. Jeżeli chodzi o dane makro, to na sesji europejskiej poznamy kwietniowe odczyty PMI dla europejskich gospodarek, natomiast popołudniu raport ADP pokaże sytuację na amerykańskim rynku pracy.

Polskie indeksy zakończyły wczorajszą sesję z niewielkimi zmianami. Warto przy tym zauważyć spadającą wartość obrotu, która drugi dzień z rzędu dla całego rynku była mniejsza niż 1 mld zł. Wśród spółek z indeksu WIG20 spadek zanotował Tauron, który planuje uruchomić nowy blok w Jaworznie najpóźniej 15 listopada. Spółka podała również informację o ograniczeniu w okresie od maja do końca lipca wydobycia węgla, oraz czasu pracy przeszło 6,6 tys. osób zatrudnionych w Tauron Wydobycie. Natomiast przeszło 2% wzrostem może pochwalić się LPP, które początkowo traciło 2% po publikacji szacunków wyników za IQ 2020 roku. Na dzisiejszej sesji wpływ na notowania będzie miała opublikowane przez Alior Banku wyniki za IQ `20 roku. Jak bank podaje zysk netto w I kwartale wyniósł 73,2 mln zł i był wyższy od konsensusu wynoszącego 56,6 mln zł. W przypadku rynku szerokiego przeszło dwucyfrowym wzrostem może pochwalić się Elektrotim, który w IQ `20 roku miał na poziomie skonsolidowanym 4,2 mln zł zysku, a portfel zamówień jest wyższy o 20% r/r. Natomiast wśród spółek odzieżowych przecena dotknęła spółkę VRG, której skonsolidowane przychody w kwietniu były 65,2% niższe niż rok wcześniej.

WIG w układzie dziennym

Wzrost ceny ropy naftowej pomaga dźwigać się giełdzie! - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk