• Odbierz prezent
Wzrost cen mieszkań znacząco przyspieszył! Trendy cenowe na rynku mieszkań i domów - nieruchomości na wykresach
fot. freepik.com

Rynek mieszkaniowy w 4q21 charakteryzowały w dalszym ciągu tendencje wzrostowe cen nieruchomości mieszkaniowych, szczególnie na rynku wtórnym. Był to skutek wysokiego popytu przy ograniczeniach podażowych, wynikających z małej dostępności gruntów budowlanych oraz wysokich kosztów budowy.

Według danych z CBN w 4q21 na rynku pierwotnym wzrost ceny transakcyjnych mieszkań w Warszawie i w 6 największych aglomeracjach był wolniejszy, niemniej utrzymywał się na dwucyfrowym poziomie (10-13% r/r). W mniejszych stolicach wojewódzkich wzrost cen przyspieszył (12% vs 11% r/r w 3q21). Na rynku wtórnym ceny mieszkań we wszystkich stolicach wojewódzkich, z wyjątkiem Warszawy, utrzymywały się w trendzie wzrostowym w granicach 13-16% r/r (Wykres 1-2).

W 4q21 w odniesieniu do 3q21 w Warszawie ceny na rynku pierwotnym jak i wtórnym nie zmieniły się znacząco. W pozostałych stolicach wojewódzkich na rynku pierwotnym ceny transakcyjne wzrosły umiarkowanie (w granicach 3-5% q/q), na rynku wtórnym wzrost był niewielki – nie przekraczał 2% q/q (Wykres 3-4).

 

Wzrost cen mieszkań znacząco przyspieszył! Trendy cenowe na rynku mieszkań i domów - nieruchomości na wykresach  - 1

Wzrost cen mieszkań znacząco przyspieszył! Trendy cenowe na rynku mieszkań i domów - nieruchomości na wykresach  - 2

Wzrost cen mieszkań znacząco przyspieszył! Trendy cenowe na rynku mieszkań i domów - nieruchomości na wykresach  - 3

 

 

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: “Nieruchomości Mieszkaniowe/Analizy Nieruchomości”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 
Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk