• Odbierz prezent
bezrobocie w polsce

GUS poinformował dziś o wzrośnie bezrobocia w grudniu. Taki scenariusz był jednak spodziewamy i nie wpłynął na notowania złotego.

 

Główny Urząd Statystyczny podał dziś, że stopa bezrobocia w grudniu wzrosła z 6,5% do 6,6%. Jest to wynik zgodny z oczekiwaniami ekonomistów, a także wcześniejszymi szacunkami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jest on przy tym znacznie lepszy od zakładanego w ustawie budżetowej (7,2%).

Grudzień był w 2017 roku jednym z dwóch miesięcy (obok stycznia), w którym bezrobocie rosło. Przez cały rok stopa jednak wyraźnie spadała. W porównaniu do grudnia ubiegłego roku, bezrobocie spadło w 2017 roku o 1,7 punktu procentowego (z 8,6%). To więcej niż w 2016 roku (1,5 p.p).

 

Bezrobocie w Polsce

bezrobocie

 

Wzrost bezrobocia w grudniu nie jest niczym zaskakującym. Wynika on w dużej mierze z cykliczności polskiego rynku pracy – miesiące zimowe to okres, w którym bezrobocie zazwyczaj rośnie. Eksperci Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych uważają przy tym, że w tym roku sezonowe wzrosty bezrobocia mogą mieć wyraźnie słabszy charakter niż w poprzednich latach.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk