• Odbierz prezent
Wzrośnie czy spadnie? Sprawdźmy sentyment polskich i amerykańskich inwestorów giełdowych

Opublikowane zostały kolejne dane na temat rynkowego sentymentu. Takie statystyki są prezentowane zarówno dla naszego lokalnego rynku, jak i obejmujące nastawienie inwestorów amerykańskich. Sprawdźmy co się zmieniło przez ostatni tydzień.

Jakie nastawienie mają polscy inwestorzy?

INI czyli Indeks Nastrojów Inwestorów to badanie prowadzone przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Bierze w nim udział ponad 350 inwestorów. Głosy dotyczące poglądu na temat rynku oddawane są co tydzień. Oczywiście każdy ma prawo do jednego zgłoszenia w każdym okresie pomiarowym. Pytanie dotyczy przewidywanego kierunku ruchu na polskiej giełdzie w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Do dyspozycji są 3 odpowiedzi w kwestii oczekiwanego trendu: wzrostowy, boczny lub spadkowy. W tym tygodniu ilość rynkowych byków wzrosła o 7,3% z 45,1% do 52,4%. Zwiększyła się również liczba respondentów opowiadających się za trendem bocznym. Obecnie jest ich 24,5% w stosunku do 22,5% w zeszły czwartek. Spory spodek zaliczyła reprezentacja rynkowych niedźwiedzi, ponieważ z 32,4% zadeklarowanych w zeszłym tygodniu, obecnie pozostało jedynie 23,1%.

INI 4 czerwca

Źródło: sii.org.pl

Nastroje na rynku amerykańskim

Członkowie AAII (American Association of Indyvidual Investors) od 1987 roku co tydzień odpowiadają na pytanie dotyczące ich poglądu na temat rynku giełdowego w perspektywie następnych 6 miesięcy. Najświeższy wynik przedstawia spadek rynkowych niedźwiedzi o 3,3%. Jednocześnie wzrosła liczba osób prezentujących neutralne nastawienie oraz prowzrostowe. Ta pierwsza grupa wzrosła o 1,8%, natomiast rynkowych byków przybyło o 1,5%.

AAII

Źródło: aaii.com

Sytuacja na giełdach

Ostatni tydzień dla posiadaczy akcji był bardzo dobry. Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych doszliśmy już do poziomu 1780 punktów. Jednak jeszcze lepiej prezentowały się zachodnie parkiety. Gwiazdą ostatnich sesji był niewątpliwie niemiecki DAX, który tylko na wczorajszej sesji zwiększył swoją wartość o +3,88%, a dzień wcześniej o +3,75%. Pozytywne nastroje dopisują także Amerykanom, gdzie wszystkie 3 indeksy notowane były wczoraj na zielono. Co więcej, technologiczny NASDAQ znajduje się już w okolicach historycznego szczytu.

Notowania: S&P 500

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/SP:SPX/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk