• Odbierz prezent
Wzrasta prestiż chińskiej waluty
Z artykułu dowiesz się:

- Jak istotną walutą jest chiński juan

- Jaką rolę odgrywają Chiny na światowym rynku metali

London Metal Exchange (LME) – Londyńska Giełda Metali włączyła juana do puli walut, w których przyjmuje zabezpieczenia gotówkowe. Dotąd banki i brokerzy handlujący na platformach LME mieli możliwość składania zabezpieczeń wyłącznie w dolarach, euro, funtach lub jenach.

 

LME jest największym centrum transakcyjnym dla rynku metali. W 2014 zawarto na nim transakcje o wartości ponad 15 bilionów dolarów. Kwota ta odpowiadała łącznemu tonażowi 4 miliardów ton metali.

 

Do tej pory zabezpieczenia na Londyńskiej Giełdzie Metali przyjmowane były tylko w czterech najważniejszych światowych walutach. Teraz dołącza do nich chiński juan, który umacnia swoją pozycję w obrocie międzynarodowym. Według SWIFT (Światowa Międzybankowa Telekomunikacja Finansowa) w 2014 juan stał się piątą walutą pod względem udziału w światowych płatnościach (wyprzedzając australijskiego i kanadyjskiego dolara).

 

Dolar – 44,64%

Euro – 28,30%

Funt – 7,92%

Jen – 2,69%

Juan – 2,17%

 

Istotność chińskiej gospodarki dla rynku metali jest niepodważalna, gdyż gospodarka Państwa Środka ma niebagatelny wpływ na kształtowanie się światowego popytu na metale przemysłowe i szlachetne. Chiny od lat dążą do osiągnięcia dominującej pozycji w handlu metalami.

Wydaje się, że wzrost znaczenia juana na światowych rynkach powinien być istotnym celem w polityce Chin. Mimo tego, że Chiny są głównym graczem na rynku złota to mają (miały?) znikomy wpływ na kształtowanie się ceny tego surowca. Ruch w stronę Londynu jest oczywisty, gdyż właśnie tam kształtuje się ceny. W czerwcu tego roku Stowarzyszenie Londyńskiego Rynku Kruszców poinformowało, że Bank of China stanie się pierwszym chińskim bankiem biorącym udział w procesie ustalania cen.

 

Rola chińskiego juana rośnie. Czy w najbliższych latach będzie on w stanie konkurować z najważniejszymi światowymi walutami? Niewątpliwie Chiny chciałyby to osiągnąć, jednak pierwszym krokiem musi być pełna wymienialność juana.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk