• Odbierz prezent
Wzmożona niepewność na rynkach akcyjnych w Europie [notowania indeksów giełdowych DAX30, CAC40, FTSE100]

Miniony tydzień przyniósł dosyć spore rozchwianie nastrojów, a głównym rozgrywającym pozostaje pandemia i perspektywa walki z nią. Te są całkiem niezłe – szczepionka od Pfizera niedługo powinna być już stosowana w USA w nadzwyczajnych przypadkach. Nie zmienia to jednak faktu, że wcześniej trzeba zmierzyć się z ciągle rosnącą ilością zachorowań w USA, a do tego dochodzi jeszcze wzrost zachorowań w Europie, w tym w dobrze do tej pory radzących sobie z pandemią Niemczech.

Zapowiedziany został twardy lockdown kraju w okresie przedświątecznym, czyli sprawdziły się obawy z zeszłego tygodnia, które skutecznie zepchnęły europejskie indeksy – DAX i CAC40 skończyły tydzień odpowiednio stratą 1,4% i 1,8%. W USA indeks S&P500 stracił prawie 1%. Mimo nieuchronnego zbliżania się do końca roku pakietu pomocowego wciąż nie ma i to, obok rosnącej ilości zachorowań, mogło przyczynić się do korekty. Niemniej, wygląda to dalej na jedynie korektę w trendzie wzrostowym, a w dłuższym terminie, zakładając oczywiście faktyczną skuteczność szczepionki, rozgrywany będzie powrót do normalności w 2021 r.

Indeks WIG ma za sobą świetną passę wielu tygodni wzrostów, a szczególnie wybijał się indeks WIG20, z przewagą spółek cyklicznych i banków. Rosnące ceny miedzi windowały notowania KGHM, natomiast oczekiwane odbicie w przemyśle dawało mocne podstawy dla sektora petrochemicznego – tylko w minionym tygodniu Orlen urósł o 7,7%, a Lotos aż o 25,6%. Do odbicia dołączył też sektor energetyczny po powiązaniu unijnego kompromisu ze zgodą KE na ratowanie polskiego górnictwa. Planu rządowego jeszcze nie znamy, ale w tym tygodniu ma być przedstawiony jego zarys.

Jak to często bywa, być może posłuży to do realizacji kilkunastoprocentowych zysków na PGE i Tauronie, ale jeśli faktycznie uda się spin-off sektora energetycznego z górnictwem to sektor energetyczny powinien doświadczyć re-ratingu w górę. Mimo tak dobrego zachowania wielu spółek w WIG20, sam indeks zyskał jedynie 0,16%. Winowajcą był CD Projekt, który przecenił się o 27,6% i niestety przecena ta ma swoje fundamentalne uzasadnienie – Cyberpunk z pewnością będzie komercyjnym sukcesem spółki (preordery przekroczyły 8 mln sztuk), ale gra okazuje się niedopracowana. Co prawda na PC recenzje krytyków i graczy są bardzo dobre (ale też zwraca się uwagę na sporo bugów), tak na starsze generacje konsol recenzje są już miażdżące. Obawy o to pojawiały się w zeszłym tygodniu, po publikacji opinii graczy oraz video z rozgrywki na forach internetowych, co było główną przyczyną tak dużej przeceny akcji spółki ważącej najwięcej w WIG20.

Jeżeli chodzi zaś o czekające inwestorów wydarzenia i dane makro to na pierwszy plan w tym tygodniu wybija się posiedzenie FOMC – stopy prawdopodobnie nie ulegną zmianie, ale ciekawy będzie przekaz płynący z konferencji po posiedzeniu oraz nowe projekcje makroekonomiczne Fed. Z danych natomiast warto zwrócić uwagę na indeksy PMI dla usług i przemysłu z największych gospodarek strefy euro, indeks Ifo z Niemiec, a także produkcję przemysłową z USA. Indeksy PMI pokażą faktycznie jakieś nastroje, natomiast jednak dane o produkcji to już historia, a inwestorzy teraz jak nigdy skupiają się na przyszłości i perspektywie odbicia gospodarczego. Dlatego też nie jest wykluczone, że dane nawet posiedzenie FOMC zostanie zdominowane przez informacje o rozwoju pandemii.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk