Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,29-0,30%
USD / PLN3,98-0,31%
CHF / PLN4,41-0,34%
GBP / PLN5,03-0,22%
EUR / USD1,08+0,02%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wyzwania zrównoważonego rozwoju w Polsce. Raport ThinkCo we współpracy z firmą JW+A

ThinkCo | 13:06 21 lipiec 2022
Wyzwania zrównoważonego rozwoju w Polsce. Raport ThinkCo we współpracy z firmą JW+A | FXMAG INWESTOR
Materiał partnera
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ dotykają wielu aspektów rzeczywistości w ujęciu globalnym, dlatego też ich założenia mogą niejednokrotnie wydawać się odległe z punktu widzenia Polski. Rzeczywiście, obecnie jesteśmy w niewielkim stopniu narażeni na takie niebezpieczeństwo jak niedobór żywności, jednak ograniczenie dostępu do wody pitnej jest już w naszym kraju realnym zagrożeniem.

Spośród licznych wyzwań związanych z dążeniem do zrównoważenia wybraliśmy te, które z polskiej perspektywy są kluczowe i wymagają największego nakładu pracy oraz zmian w obszarach ESG.

 

Wzrost nierówności ekonomicznych

Wzrost nierówności ekonomicznych obserwuje się w krajach zamieszkałych przez 71% światowej populacji[1]. Jest tak również w Polsce, gdzie przedstawiciele górnego 1% odpowiadają za 12–14% nieopodatkowanych dochodów, co stanowi drugi najwyższy wynik w UE[2].

Reklama

Zjawisko to trudno dokładnie oszacować. Pewniejsze są za to dane dotyczące struktury wysokości zarobków, wedle których w 2018 r. aż 21,9% pracowników w Polsce otrzymywało niskie wynagrodzenie, czyli mniej niż dwie trzecie krajowej mediany brutto. To niemal półtora raza więcej niż średnia UE[3]. Nierówności są szczególnie jaskrawe w największych miastach oraz ich bezpośrednim sąsiedztwie.

 

Zniekształcone proporcje pokoleń

Współczynnik tzw. obciążenia demograficznego rośnie geometrycznie. Na jednego seniora w wieku 65+ w 2010 roku przypadały cztery osoby w wieku 15– 64 lat, w 2020 r. trzy, a w 2050 r. będą to już mniej niż dwie osoby. Nieregularna struktura demograficzna skutkuje przedłużoną dominacją najliczniejszych grup wiekowych.

 

Odpowiedzialne inwestycje. ESG na rynku nieruchomości [RAPORT]

Reklama

 

Pozycja kobiet w społeczeństwie

Jak podaje Eurostat, ok. 63% polskich kobiet – 5 pp. mniej niż średnia UE – w wieku 15–64 lat jest aktywnych zawodowo. Główny powód niższej aktywności Polek to przede wszystkim utrzymywanie się tradycyjnych schematów w społeczeństwie – ponad 75% biernych ekonomicznie kobiet nie szuka pracy ze względu na opiekę nad dziećmi lub innymi członkami rodzin.

Jednocześnie występuje wśród nich liczna grupa osób, które chciałyby podjąć pracę zarobkową w przypadku takiej możliwości – deklaruje to 37% kobiet w wieku 25–49 lat. Kobiety napotykają bariery w postaci mało elastycznego czasu pracy oraz niedoboru instytucji świadczących usługi opiekuńcze nad dziećmi.

 

Chaos przestrzenny

Planowanie przestrzenne w Polsce jest wadliwe – w miastach i wsiach w całym kraju nadal brakuje planów zagospodarowania przestrzennego, a te już uchwalone są często przestarzałe i niezintegrowane ze sobą w skali wykraczającej poza granice gmin. Do licznych skutków tej sytuacji zaliczyć możemy nadmierne rozproszenie zabudowy i wynikające z tego problemy z doprowadzeniem i utrzymaniem infrastruktury publicznej na zadowalającym poziomie.

Reklama

 

Wzrost anomalii temperaturowych

Negatywne skutki zachodzących zmian klimatu obejmują mniejszą przewidywalność pogody przy zwiększonym narażeniu na zjawiska ekstremalne. Wzrost temperatur jest łatwo odczuwalny na obszarach silnie zurbanizowanych. Szczelne gleby, niedobór zieleni, duże nasłonecznione powierzchnie, dodatkowe źródła ciepła – wszystko to prowadzi do powstawania wysp ciepła, wywołujących problemy z układem krążenia i zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia udaru.

 

Zła jakość powietrza

Spośród 50 europejskich miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu aż 36 znajduje się w Polsce[4]. Smog stał się obiektem ożywionej publicznej dyskusji dotyczącej dwóch najistotniejszych źródeł emisji dwutlenku węgla do atmosfery: nieekologicznych sposobów ogrzewania domostw oraz napędzanych paliwami kopalnymi środków transportu[5]. Parlament dąży do wprowadzenia przepisów uniemożliwiających najbardziej trującym samochodom wjazd do centrów miast[6], co stanowi standard w wielu krajach Europy Zachodniej.

 

Ekstremalne zjawiska hydrologiczne

Reklama

Zmiany klimatu oznaczają dla Polski zarówno susze, jak również opady nawalne i powodzie błyskawiczne. W 2021 roku susza występowała przede wszystkim w północno-zachodniej części kraju, podczas gdy dorzecze Wisły w Małopolsce i południowym Mazowszu odnotowało bilans wodny powyżej średniej[7].

 

Ślad węglowy budynków

Niemal 75% budynków w Europie wykazuje niską efektywność energetyczną. Sektor budowlany odpowiada za 30% globalnej emisji gazów cieplarnianych i zużywa ok. 40% całkowitej energii[8]. Na produkcję śladu węglowego składają się zarówno wieloletnie utrzymanie budynku, jak i proces budowy.

Więcej informacji znajduje się w raporcie “Odpowiedzialne inwestycje. ESG na rynku nieruchomości” stworzonego przez ThinkCo. 

 

Reklama

Pobierz raport

 

  1. United Nations, Department of Economic and Social Affairs, World Social Report. Inequality in a rapidly changing

    world, 2020.

  2. World Inequality Database, Poland, https://wid.world/country/poland (data dostępu: 20.01.2021).

  3. Eurostat, Earning Statistics, 2020.

  4. C. De Munck i in., How much air conditioning can increase air temperatures for a city like Paris, International Journal of Climatology, vol. 33(1), 2013.

  5. World Health Organization, WHO Air quality guidelines for particulate matter, ozone, nitrogen dioxide and sulfur dioxide. Global update 2005. Summary of risk assessment, 2006.

  6. K. Juda-Rezler, B. Toczko (red.), Pyły drobne w atmosferze. Kompendium wiedzy o zanieczyszczeniu powietrza pyłem zawieszonym w Polsce, Inspekcja Ochrony Środowiska, Warszawa 2016.

  7. Rok hydrologiczny 2021 – rok zjawisk ekstremalnych, Stop Suszy, 19.11.2021, https://stopsuszy.pl/rok-hydrologiczny-2021-rok-zjawisk-ekstremalnych/ (data dostępu: 10.01.2022).

  8. Skanska, Cushman & Wakefield, Go4Energy, Zużycie energii w budynkach biurowych. Raport, 2017.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


ThinkCo null

ThinkCo

ThinkCo jest niezależną instytucją doradczą specjalizującą się w zmianach zachodzących na rynku nieruchomości. Stanowimy zewnętrzny dział badawczo-rozwojowy świadcząc usługi dla deweloperów, funduszy, instytucji i samorządów. Pomagamy usprawniać istniejące i wdrażać nowe rozwiązania biznesowe przez tworzenie kompleksowych strategii, standardów i wytycznych oraz dobór odpowiednich metod komunikacji. Łączymy wiedzę architektów i badaczy z doświadczeniem świata biznesu w celu tworzenia lepszych procesów, produktów i miejsc.


Reklama

Czytaj dalej