• Odbierz prezent
Wywiad z prezesem GPW Markiem Dietlem
fot. freepik.com

Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, jest gościem Dariusza Dziducha. Rozmowa dotyczy wzrostu obrotów na warszawskiej giełdzie, spowodowanym tzw. "efektem Allegro", planami giełdy związanymi z wprowadzeniem i komercjalizacją nowej technologii, a także wejściem w crowdfunding. Oprócz tego prezes GPW tłumaczy dlaczego grupa chce przejąć kontrolę nad giełdą w Armenii. Zapraszamy do obejrzenia materiału.

 

 

 

Pytania zadane podczas wywiadu:

  1. GPW kojarzy się większości osób wyłącznie z obrotem akcjami i obligacjami, no ale nie da się ukryć, że w zeszłym roku przychody całej grupy kapitałowej w niemal 45% (ponad 150 mln PLN) pochodziły z segmentu towarowego. On zaś w głównej mierze opiera się na Towarowej Giełdzie Energii. Od 2018 r. mamy tzw. 30% obligo giełdowe na rynku energetycznym, co oznacza że przynajmniej taki odsetek energii ma być sprzedawany na TGE. Niedawno jednak rząd w ramach porozumienia z górnikami obiecał zniesienie obliga giełdowego. Czy wg Pana jest to realne i w jaki sposób może wpłynąć na przychody giełdy?
  2. Niedawno dowiedzieliśmy się, że GPW wchodzi w inicjatywę, która łączy ze sobą 3 niezwykle modne tematy: Gaming, Blockchain i Crowdfunding. Mowa konkretnie o platformie Raisemana, tworzonej pod patronatem GPW. Jaki jest jej cel i dlaczego jest przeznaczona akurat dla spółek gamingowych?
  3. W zeszłym roku NCBiR przyznało giełdzie 30 mln złotych na stworzenie zupełnie nowej, autorskiej platformy transakcyjnej. W czym będzie lepsza od obecnego systemu UTP, czy będzie korzystać z technologii blockchain, jaki będzie jej koszt?
  4. Kiedy możemy spodziewać się nowej platformy?
  5. Skąd pomysł na przejęcie przez GPW kontroli nad giełdą w Armenii? Czy to się uda mimo obecnego konfliktu w górskim Karabachu?

 

Czytaj także: GPW publikuje wyniki finansowe za III kwartał - wyższe przychody i koszty operacyjne, ale niższy zysk

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie po zakończeniu czwartkowej sesji opublikowała wyniki finansowe za trzeci kwartał 2020 r. Okazały się one zgodne z oczekiwaniami - przychody GPW były wyższe niż rok temu, niższy okazał się zysk netto. Na piątkowej sesji akcje giełdy rosną o ponad 1%.   Gieł.. Czytaj
GPW publikuje wyniki finansowe za III kwartał - wyższe przychody i koszty operacyjne, ale niższy zysk


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk