• Odbierz prezent
Wywiad prezesa A. Glapińskiego - wyprzedaż polskiego złotego (PLN)! Wiadomości z giełd
fot. freepik.com

W poniedziałek ze względu na Święto Dnia Pracy w Stanach Zjednoczonych, na globalnych rynkach brakowało amerykańskich inwestorów, co zazwyczaj wzbudza obawy o poziom zmienności. W dniu wczorajszym nie przeszkodziło to jednak kupującym na większości parkietów dyktować przebieg sesji.

Warszawski Indeks Giełdowy zyskał 1,4% i tym samym znalazł się na nowym historycznym maksimum

Na siłę WIG wpływał przede wszystkim segment dużych spółek (WIG20 +1,46%) i średnich spółek (+1,55%). sWIG80 charakteryzował się relatywną słabością i wzrósł jedynie o 0,6%. Powyższą zależność relatywnej słabości indeksu małych spółek względem średnich i dużych obserwujemy w ostatnim okresie systematycznie, co wskazuje na zmianę preferencji wśród inwestorów, po tym jak to właśnie niższy segment rynku przez większą część roku był źródłem pozytywnych zaskoczeń.

Wywiad prezesa A. Glapińskiego - wyprzedaż polskiego złotego!  - 2

Indeks blue chipów, z technicznego punktu widzenia,

po wczorajszym wzroście dynamicznie wbił się w kluczową strefę oporu w rejonie 2400-2420 pkt., na której wypadały lokalne ekstrema w 2017, 2018 jak i 2019 roku. Powyższe pomimo bardzo dobrego sentymentu na rynku może w krótkim terminie skłonić część inwestorów do realizacji pozycji, co wymaga zachowania ostrożności na bieżących poziomach. Trwałe przebicie wskazanego rejonu otworzyłoby drogę do szczytu na 2650 pkt.

Wywiad prezesa A. Glapińskiego - wyprzedaż polskiego złotego!  - 4

Wśród najważniejszych wydarzeń warto zwrócić uwagę na wywiad prezesa NBP,

w którym Adam Glapiński potwierdził swoje gołębie nastawienie i swój sprzeciw przeciwko zakończeniu luźnej polityki monetarnej, stwierdzając że nie wpływa ona znacząco na podwyżki cen. Powyższe zostało przez rynek odebrane jednoznacznie jako zmniejszenie szans na podwyżki stóp procentowych, co przełożyło się na wyprzedaż polskiego złotego, po tym jak krajowa waluta w ostatnich dniach systematyczne zyskiwała.

Wywiad prezesa A. Glapińskiego - wyprzedaż polskiego złotego!  - 1

OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI

W Azji utrzymują się pozytywne nastroje. Parkiety w Chinach i Japonii wskazują na ok. 1% wzrosty. Nie przekłada się to jednakże na notowania kontraktów terminowych na DAX30, czy S&P 500, co pozwala oczekiwać bardziej stonowanych nastrojów podczas startu sesji w Europie.

Wywiad prezesa A. Glapińskiego - wyprzedaż polskiego złotego!  - 3

Na warszawskim parkiecie kluczowe w najbliższych dniach dla kupujących będzie utrzymanie notowań powyżej regionu 2400-2420 pkt. na WIG20, który pozostaje wciąż newralgicznym oporem, na którym część inwestorów może zdecydować się na realizację dotychczasowych pozycji.

 


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk